VI kadencja
Zapytanie nr 3166
do ministra środowiska
w sprawie nieprawidłowości w zakresie regulacji prawnych zawartych w ustawie o odpadach wydobywczych, dotyczących uiszczania opłat za składowanie odpadów
Panie Ministrze! Moje zapytanie dotyczy istotnego problemu części gmin z terenu województwa dolnośląskiego, na których obszarze są zlokalizowane kopanie rudy miedzi, a także składowane odpady pochodzące z flotacji rudy miedzi.
Zgodnie z treścią art. 58 ust 4 ustawy o odpadach wydobywczych z dnia 10 lipca 2008 r. (Dz. U. Nr 138, poz. 865) do dnia 1 maja 2012 r. do odpadów wydobywczych obojętnych, odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne oraz niezanieczyszczonej gleby nie stosuje się przepisów tytułu V ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Art. 58 ust. 4 ustawy o odpadach wydobywczych z dnia 10 lipca 2008 r. wyłącza stosowanie przepisów art. 272 - art. 231 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 627), określających wysokość opłat za korzystanie ze środowiska, zasady ich wymiaru, podmioty zobowiązane do ich uiszczania.
Zgodnie z treścią art. 272 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 627) obowiązek uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska obejmuje m.in. opłaty za składowanie odpadów.
Odpady składowane na obszarach niektórych gmin z terenu województwa dolnośląskiego nie należą do tzw. odpadów niebezpiecznych, wchodzących w skład kategorii odpadów określonych na liście A załącznika nr 2 do ustawy o odpadach wydobywczych z dnia 10 lipca 2008 r. i są objęte dyspozycją art. 58 ust 4 ww. ustawy.
Z uwagi na fakt, iż wpływy z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska - składowanie odpadów stanowiły przychody gminnych funduszy ochrony środowiska, wejście w życie dnia 15.08.2008 r. ustawy o odpadach wydobywczych spowoduje uszczuplenie wpływów gminnych funduszy ochrony środowiska, biorąc pod uwagę okoliczność, iż na obszarach części gmin województwa dolnośląskiego nadal są składowane tzw. odpady poflotacyjne, należące do kategorii innej niż odpady niebezpieczne.
Jednocześnie art. 58 ustawy o odpadach wydobywczych z dnia 10 lipca 2008r. wydłuża ważność dotychczas wydanych zezwoleń w zakresie gospodarowania odpadami wydobywczymi dla istniejących obiektów na okres nie dłuższy niż do dnia 1 maja 2012 r., zobowiązując jednocześnie posiadacza odpadów wydobywczych do uzyskania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych do ww. terminu.
Stoję na stanowisku, iż przewidziany w ustawie o odpadach wydobywczych z dnia 10 lipca 2008 r. (Dz. U. Nr 138, poz. 865) termin dla posiadaczy odpadów wydobywczych na dostosowanie swojej działalności do przepisów ww. ustawy, do dnia 1 maja 2012 r., z jednoczesnym wyłączeniem stosowania przepisów ustawy o ochronie środowiska przewidujących obowiązek uiszczania opłat za składowanie odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne do dnia 1 maja 2012 r.., narusza interes prawny gmin, na których obszarach nadal są składowane tzw. odpady poflotacyjne.
Wejście w życie ustawy o odpadach wydobywczych, biorąc pod uwagę treść art. 58 ust 4 niniejszej ustawy, spowoduje uszczuplenie wpływów gminnych funduszy ochrony środowiska, a w konsekwencji zmniejszenie zakresu inwestycji finansowanych z ww. funduszy oraz świadczeń na rzecz mieszkańców gmin.
Mając na uwadze powyższe, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy zdaniem Pana Ministra regulacja prawna zawarta w art. 58 ust. 4 ustawy o odpadach wydobywczych z dnia 10 lipca 2008 r. (Dz. U. Nr 138, poz. 865), wyłączająca stosowanie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 627), określających zasady i przesłanki uiszczania opat za korzystanie ze środowiska - składowanie odpadów, nie stanowi naruszenia interesu prawnego gmin, na których obszarze nadal są składowane tzw. odpady poflotacyjne, nienależące do kategorii odpadów niebezpiecznych?
2. Jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje Ministerstwo Środowiska?
3. Czy Ministerstwo Środowiska przewiduje nowelizację ustawy o odpadach wydobywczych w zakresie objętym dyspozycją art. 58 ust. 4 niniejszej ustawy?
Z poważaniem
Poseł Elżbieta Witek
Warszawa, dnia 8 stycznia 2009 r.