VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 9741
w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych poprzez udział w projekcie ˝To twoja szansa!˝ realizowanym przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny w ramach Programu Operacyjnego ˝Kapitał ludzki˝
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie posła Adama Abramowicza, przekazane przy piśmie z dnia 18 maja 2011r., znak: SPS-024-9741/11, dotyczące statusu osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, uczestniczącej w projektach realizowanych przez inne podmioty niż powiatowe urzędy pracy, informuję, co następuje.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. l ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, ze zm.) bezrobotnym jest osoba, która nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1 pkt 9a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym podlegają osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące.
Mając na uwadze powyższe, procedura pozbawiania przez powiatowe urzędy pracy statusu bezrobotnego osób uczestniczących w projektach, na które nie były skierowane przez urząd pracy i realizowanych przez inne podmioty niż powiatowe urzędy pracy, wynika z powołanych wyżej przepisów.
Jednocześnie zgodnie z art. 73 ust. 6 pkt 2 ww. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy osoby, które wzięły udział w szkoleniu organizowanym przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy, po zakończeniu takiego szkolenia mogą ponownie zarejestrować się w urzędzie pracy i powrócić na zasiłek dla bezrobotnych na pozostały okres, oczywiście o ile miały do niego prawo w momencie wzięcia udziału w takim szkoleniu.
Dodatkowo należy zauważyć, iż w sytuacji gdy bezrobotny uczestniczy w szkoleniu, na które nie był kierowany przez urząd pracy, podmiot kierujący zgłasza taką osobę do ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego oraz odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Osoba taka posiada zatem zarówno ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne z tytułu wypłacanego jej stypendium na takim szkoleniu. Osoba taka jest zatem ubezpieczona i może korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, pomimo iż nie posiada statusu bezrobotnego.
Jednocześnie w mojej opinii trudno mówić, aby osoby takie ograniczane były w możliwości poszukiwania pracy przez powiatowe urzędy pracy. Osoby takie po utracie statusu bezrobotnego mogą zarejestrować się jako poszukujące pracy i nadal korzystać z ofert pracy, którymi dysponuje powiatowy urząd pracy.
Ratio legis przepisów, na mocy których następuje pozbawianie osób bezrobotnych uczestniczących w projektach realizowanych przez inne podmioty niż powiatowe urzędy pracy posiadanego statusu, jest fakt, iż przez udział w szkoleniu organizowanym przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy tracą oni gotowość do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, a ponadto w takim przypadku powiatowy urząd pracy nie ma możliwości aktywizacji takiej osoby. W takim bowiem przypadku urząd pracy nie ma żadnego wpływu na postępowanie danej osoby w trakcie szkolenia, którego nie organizuje, na które nie kierował bezrobotnego, a tym samym nie monitoruje też jego przebiegu. Nawet w sytuacji, gdyby osoby wskazane powyżej zachowywały swój status (co w świetle aktualnych przepisów nie jest możliwe), powiatowy urząd pracy w tym czasie i tak nie kierowałby do takich osób żadnych propozycji aktywizacyjnych, gdyż kolidowałoby to z odbywanym szkoleniem. Zwrócić należy również uwagę, iż do osób bezrobotnych odbywających szkolenia, na które zostały skierowane przez powiatowy urząd pracy (i zachowały one swój status), w czasie ich odbywania nie są kierowane inne propozycje aktywizacji z uwagi, po pierwsze, na fakt kolidowania takich propozycji z odbywanym szkoleniem, a po drugie, również z uwagi na racjonalność wydatkowania środków Funduszu Pracy (z uwagi na ograniczone środki FP trudno dublować propozycje aktywizacyjne wobec jednych bezrobotnych, podczas gdy do innych bezrobotnych nie adresuje się żadnych propozycji pomocy).
Ponadto informuję, iż osoba bezrobotna w dniu rejestracji przez wypełnienie karty bezrobotnego jest informowana o przysługujących jej prawach i obowiązkach, w tym jakie warunki musi spełniać, aby zachować swój status. Jedną z przyczyn utraty statusu bezrobotnego jest objęcie bezrobotnego innym obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia społecznego. Należy też dodać, iż mówimy tu o szkoleniu, na które to nie urząd pracy kieruje i nie on je realizuje, a zatem szczegółowa informacja, jakie są ewentualne konsekwencje udziału w takim szkoleniu powinna być udzielana przez podmiot, który takie szkolenia organizuje. Ponadto zarejestrowany bezrobotny może w każdej sytuacji, gdy ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do posiadanego statusu np. z uwagi na propozycję udziału w szkoleniu, na które nie urząd pracy go kieruje, zapytać w urzędzie, w którym jest zarejestrowany, czy wywoła to konsekwencje odnośnie do posiadanego przez niego statusu.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Marek Bucior
Warszawa, dnia 27 maja 2011 r.