VI kadencja
Zapytanie nr 813
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie dokończenia reformy systemu emerytalnego, wprowadzenia emerytur pomostowych i uelastycznienia wieku emerytalnego
Zaniepokojenie społeczne budzi obecnie stan rządowych prac nad reformą emerytalną. Nowy system ma funkcjonować z dniem 1 stycznia 2009 r., a tymczasem brak jest projektów niezbędnych ustaw.
Poprzedni rząd - Jarosława Kaczyńskiego przygotował trzy ważne dla dokończenia reformy emerytalnej projekty ustaw: o zakładach emerytalnych, zmianę ustawy o emeryturach i rentach oraz o tzw. emeryturach pomostowych. Obecny rząd miał gotowe dokumenty i nic nie stało na przeszkodzie, aby skorzystał z dorobku pozostawionego przez poprzedników. Okazało się jednak, że rozpoczęto prace nad nowym projektem ustawy o wypłacie emerytur z OFE, który ma być gotowy dopiero w połowie lutego. Nie są nadal znane inne propozycje rządowe, które mają porządkować system emerytalny. Nie przedstawiono żadnego konkretnego harmonogramu prac nad ustawami kończącymi reformę emerytalną. W tej sytuacji trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami opóźnienia prac nad reformą, gdyż np. od stycznia 2009 r. powinny działać zakłady emerytalne. Ich utworzenie będzie możliwe dopiero po uchwaleniu przez parlament ustawy, której projekt nie został jeszcze przyjęty przez rząd. Nieznane są rozwiązania, które będą służyć dostosowaniu rent do nowego systemu emerytalnego. Brakuje także jasności, czy zrezygnowano z projektu ustawy o emeryturach pomostowych i wprowadzenia emerytury małżeńskiej. Nie ma jednoznacznego stanowiska w sprawie propozycji podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i jego uelastycznienia.
Obecny rząd nie przedstawił spójnej wizji reformy systemu emerytalnego i jej długofalowych skutków. Bez takiej wizji trudno będzie realizować dobrą politykę społeczną.
W związku z tym proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Kiedy rząd zamierza skierować do Sejmu projekty niezbędnych ustaw i przedstawić szczegółowy harmonogram prac nad ustawami kończącymi reformę emerytalną, co zagwarantuje jej wejście z dniem 1 stycznia 2009 r.?
2. Na jakim etapie prac rządowych znajduje się projekt ustawy o emeryturach pomostowych?
3. Jakie jest stanowisko rządu w sprawie uelastycznienia wieku emerytalnego, w tym podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet?
4. Jakie rozwiązania proponuje rząd w dostosowywaniu systemu rentowego do nowego systemu emerytalnego?
5. Czy rozważana jest rezygnacja z propozycji wprowadzenia emerytur małżeńskich?
Z poważaniem
Poseł Krzysztof Jurgiel
Białystok, dnia 5 lutego 2008 r.