VI kadencja
Interpelacja nr 16209
do ministra finansów
w sprawie wykorzystywania danych osobowych przez firmy windykacyjne do udzielania pożyczek byłym dłużnikom
W ostatnim okresie w mediach pojawiało się wiele informacji o tym, że wielu Polaków popadło w spiralę długów. Ponad 1/3 przyznaje, że choć raz spróbowała zaciągnięcia nowego kredytu czy pożyczki po to, by spłacić stary dług. Zagrożenia stąd wynikające doprowadziły do wielu tragedii rodzinnych.
Działalność kredytowa banków jest regulowana przez Prawo bankowe i nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Poza tymi regulacjami i zakresem oddziaływania KNF pozostają różnego rodzaju firmy pożyczkowe, tzw. parabanki.
W mediach pojawiły się wypowiedzi, z których wynika, że firmy windykacyjne przygotowują się do nowej, dodatkowej formy działalności, tj. do udzielania pożyczek eksdłużnikom. W gazecie ekonomicznej ˝Puls Biznesu˝ w dniu 27 kwietnia br. opublikowano tekst, w którym podaje się, że jedna z czołowych firm windykacyjnych już udzieliła kilkuset pożyczek dłużnikom, od których dotychczas ściągała należności. Pożyczki są udzielane z oprocentowaniem 30-40% w skali roku. Windykator posiada bazę ponad l mln dłużników i zamierza ze swoją ofertą trafić do jak najszerszej grupy odbiorców.
Proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo Finansów dostrzega problem w szerzącym się procederze nadmiernego udzielania pożyczek przez podmioty (w tym firmy windykacyjne) nieobjęte w żadnym stopniu nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego ani żadnymi szczególnymi regulacjami w zakresie udzielania pożyczek? Jak zamierza ten problem rozwiązać?
2. Czy Ministerstwo Finansów dostrzega społeczny i ekonomiczny problem zagrożeń nadmiernego zadłużania się konsumentów nieposiadających zdolności do obsługi swoich zadłużeń w firmach zamierzających pobierać lichwiarskie oprocentowanie od udzielanych pożyczek?
3. Czy Ministerstwo Finansów dostrzega problem w ujawnionym w cytowanym tekście zamiarze przekazywaniu danych o dłużnikach spłacających mikropożyczki jako danych pozytywnych dla biur informacji gospodarczej, pomimo że przez wiele lat taki dłużnik nie spłacał kredytu bankowego i bank sprzedał wierzytelności firmie windykacyjnej?
Z poważaniem
Poseł Cezary Tomczyk
oraz grupa posłów
Sieradz, dnia 20 maja 2010 r.