VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 8911
w sprawie likwidacji centrum logistyki oddziału regionalnego Poczty Polskiej w Poznaniu
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła Stanisława Steca nr SPS-023-8911/09 w sprawie likwidacji centrum logistyki oddziału regionalnego Poczty Polskiej w Poznaniu, przedstawiam, co następuje.
Na wstępie pragnę wyjaśnić, że sprawy związane z wewnętrzną organizacją działalności Poczty Polskiej pozostają w wyłącznych kompetencjach dyrektora generalnego Poczty Polskiej. Zgodnie bowiem z przepisami art. 19 i 20 ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej ˝Poczta Polska˝ (Dz. U. Nr 106, poz. 675, z późn. zm.) oraz § 16 ust. 3 i 4 Statutu Poczty Polskiej (M.P. z 2004 r. Nr 42, poz. 738, z późn. zm.) dyrektor generalny Poczty Polskiej tworzy, przekształca i likwiduje jednostki organizacyjne Poczty Polskiej o ogólnopolskim, okręgowym, rejonowym i terenowym zasięgu działania. Minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) ma prawo władczego wkraczania w sprawy Poczty Polskiej jedynie w sytuacjach przewidzianych ww. ustawą (art. 33 ust. 2), a przedmiotowa sprawa do nich nie należy, lub w przypadku gdy decyzja dyrektora generalnego jest sprzeczna z prawem (art. 36), co również w omawianym przypadku nie ma miejsca.
W związku z tym pragnę pana poinformować, że kierownictwo Poczty Polskiej uważa zabieg przekształcenia Centrum Logistyki Oddział Regionalny (OR CL) w Poznaniu w oddział terenowy podległy oddziałowi regionalnemu w Bydgoszczy za uzasadniony. Zmiana ta pozytywnie wpłynie na jakość, skuteczność i terminowość realizacji zadań centrum logistyki w zakresie świadczenia usług transportowych oraz zmniejszy koszty bieżącej działalności Poczty Polskiej na danym obszarze.
Uzasadnienie takiego przekształcenia zostało opisane w odpowiedzi na skierowaną do ministra infrastruktury interpelację pana posła nr SPS-023-6485/08 w sprawie funkcjonowania Poczty Polskiej udzielonej przy piśmie z dnia 15 grudnia 2008 r., nr ŁP-3wj-0701-46(01)/08. Dodatkowo Poczta Polska wyjaśnia, iż OR CL w Poznaniu realizuje usługi na rzecz jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej za pośrednictwem zewnętrznej firmy. Zmiana organizacyjna ma m.in. na celu zwiększenie nadzoru nad usługami świadczonymi przez tę firmę. W celu zwiększenia efektywności działań kontrolnych podzielono obszar działania OR CL w Poznaniu i przypisano go do oddziałów regionalnych w Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi i Wrocławiu. W każdym z tych oddziałów są pracownicy merytorycznie przygotowani do sprawowania funkcji nadzoru i kontroli jakości. Wszystkie umowy dotychczas zawarte przez OR CL w Poznaniu zostaną przejęte przez oddział regionalny w Bydgoszczy.
Istotnym aspektem przekształcenia OR CL w Poznaniu w oddział terenowy jest również optymalizacja zatrudnienia przeprowadzana obecnie w Poczcie Polskiej. Dotychczas zatrudnionych w OR CL w Poznaniu było 18 osób, z czego dwie osoby sprawujące funkcje dyrektorskie, a trzy kierownicze, co istotnie wpływało na poziom kosztów funkcjonowania jednostki. Poczta Polska w wyniku przekształcenia planuje ograniczenie zatrudnienia w jednostce do 11 osób. Redukcja zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych jest jednym z założeń realizowanego przez przedsiębiorstwo planu działań naprawczych.
Mam nadzieję, że zaprezentowane informacje w sposób wyczerpujący wyjaśniają kwestie poruszone w interpelacji.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Maciej Jankowski
Warszawa, dnia 17 kwietnia 2009 r.