VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie szkoleń w Wojsku Polskim

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 10370

w sprawie szkoleń w Wojsku Polskim

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Jana Kamińskiego w sprawie szkoleń w Wojsku Polskim (SPS-023-10370/09), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Liczba oficerów kierowanych rocznie na szkolenia jest uzależniona od potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w nadchodzących latach, a także od planowanych zmian kadrowych w poszczególnych korpusach kadry zawodowej.

   Odnosząc się do kwestii zmiany zasad kształcenia w resorcie obrony narodowej oraz zawieszenia kursów generalskich, uprzejmie informuję, że w marcu bieżącego roku Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło analizę posiadanych zasobów kadrowych, która, przy uwzględnieniu ustawowych wymogów kwalifikacji do zajmowania stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopnia etatowego generała brygady (kontradmirała), wykazała, że w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej czternastu oficerów, którzy ukończyli podyplomowe studia polityki obronnej, zajmuje stanowiska służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego pułkownika (komandora). Uwzględniając powyższą grupę żołnierzy zawodowych, a także kolejnych dwudziestu jeden, którzy ukończyli studia tej rangi w czerwcu br., uznano, że oficerowie ci stanowią wystarczający zasób kadrowy żołnierzy przygotowanych do objęcia stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopni generalskich. W związku z powyższym podjęta została decyzja o niedokonywaniu naboru oficerów na podyplomowe studia polityki obronnej w roku akademickim 2009/2010. Natomiast zgodnie z rocznym planem doskonalenia zawodowego na 2010 r. w Akademii Obrony Narodowej przewidziano przeprowadzenie naboru około dziesięciu oficerów na te studia.

   Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892, ze zm.) minimalnym wymogiem wykształcenia do powołania na pierwsze stanowisko służbowe w korpusie oficerów zawodowych od stopnia etatowego majora (komandora podporucznika) jest ukończenie studiów podyplomowych na uczelni wojskowej. Ponadto wyznaczenie na stanowisko służbowe uzależnione jest od ukończenia studiów, kursu, szkolenia, stażu lub specjalizacji, w zależności od wymaganych kwalifikacji, określonych w karcie opisu stanowiska służbowego. Na równi ze świadectwem lub dyplomem szkoły wojskowej traktowane są świadectwa lub dyplomy zagranicznych i krajowych szkół, uczelni i kursów na kierunkach zgodnych z kartą opisu stanowiska służbowego (art. 36 ust. 2 i 3).

   W związku z powyższym decyzją z dnia 9 kwietnia 2008 r. nr 160/MON ministra obrony narodowej w sprawie przygotowania systemu doskonalenia zawodowego oficerów i podoficerów w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (nieogł.) wprowadzono do systemu doskonalenia zawodowego kadry, w miejsce podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych, sześciomiesięczny wyższy kurs operacyjno-strategiczny przeznaczony dla kandydatów na stanowiska służbowe zaszeregowane do stanowiska etatowego pułkownika (komandora). W tej sytuacji nie jest uzasadnione twierdzenie, że status szkolenia został zmieniony w trakcie jego trwania. W dniu 5 stycznia br. oficerowie zakwalifikowani na podyplomowe studia operacyjno-strategiczne zostali skierowani na wyższy kurs operacyjno-strategiczny.

   Na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych ukończenie kursu jest warunkiem koniecznym do uzyskania awansu na stopień wojskowy pułkownika (komandora). Brak jest przy tym przeszkód prawnych do wyznaczenia absolwentów wyższego kursu operacyjno-strategicznego na stanowiska służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego pułkownika (komandora), jednak powinno to nastąpić do dnia 31 grudnia br. Ma to związek z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2010 r. ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 79, poz. 669), na podstawie której niezbędnym wymogiem do wyznaczenia na stanowisko zaszeregowane do stopnia etatowego pułkownika (komandora) będzie ukończenie studiów podyplomowych. Po dniu wejścia w życie ustawy wyznaczenie na te stanowiska absolwentów wyższego kursu operacyjno-strategicznego, którzy nie posiadają ukończonych studiów podyplomowych, będzie niemożliwe. Dla tych oficerów Akademia Obrony Narodowej zorganizuje i przeprowadzi w roku akademickim 2009/2010 niestacjonarne podyplomowe studia operacyjno-strategiczne.

   Odpowiadając na pytanie pana posła Jana Kamińskiego dotyczące skutków zmiany kształcenia w resorcie obrony narodowej w bieżącym roku, uprzejmie informuję, że wspomniane zmiany w systemie kształcenia mają charakter planowy i są skutkiem wcześniej przeprowadzonych analiz. Wstrzymanie naboru oficerów na podyplomowe studia polityki obronnej w roku akademickim 2009/2010 nie przyniesie negatywnych skutków dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ zapobiegnie powstaniu zbyt licznej grupy oficerów spełniających wymogi do zajmowania stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopnia etatowego generała brygady (kontradmirała). Kolejny nabór na powyższe studia zaplanowano na 2010 r.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Stanisław Jerzy Komorowski

   Warszawa, dnia 23 lipca 2009 r.