VI kadencja
Zapytanie nr 1493
do ministra infrastruktury
w sprawie kwestii rejestracji ciągników rolniczych typu składak, tj. wykonanych samodzielnie przez właściciela ze zdobytych przez niego elementów składowych
Szanowny Panie Ministrze! Do rzędu powszechnie akceptowanych zasad prawnych należy obowiązek rejestrowania wszelkich jednośladowych i dwuśladowych pojazdów mechanicznych, które poruszają się po drogach publicznych. Te same zasady obowiązują w państwach Unii Europejskiej, ale ustawodawstwo niektórych z tych państw przewiduje tu pewne odstępstwa. Przejawem owego odstępstwa jest m.in. kserokopia pisma Ambasady Brytyjskiej, z którego wynika, że nie wymagają rejestracji ciągniki rolnicze, jeżeli są wykorzystywane do prac polowych i poruszają się po drogach lokalnych.
Otóż wspomniane wyżej brytyjskie rozwiązanie jest znane sporej grupie polskich rolników, w tym zwłaszcza tych, którzy wykorzystują w swoich gospodarstwach nietypowe ciągniki rolnicze, ponieważ wykonali je we własnym zakresie, a owe ciągniki należą do kategorii tzw. składaków. Obowiązujące w Polsce prawo stanowi jednak, że te popularne samy podlegają identycznej procedurze rejestracyjnej, jak to ma miejsce w przypadku ciągnika fabrycznego, mimo że ich właściciele używają tych pojazdów tylko do prac rolniczych, a nie do poruszania się po drogach publicznych. Korzystanie z tych dróg ma miejsce tylko w przypadku, gdy dojazd na pole właściciela wymaga doraźnego skorzystania z drogi publicznej.
Zainspirowany zatem postulatami zgłaszanymi przez właścicieli składaków pytam: Czy istnieje szansa na to, by i w Polsce odstąpiono od obowiązku rejestracji składaków ciągnikowych albo właściwe rzeczowo władze dokonały znaczącego uproszczenia związanych z tym procedur?*)
Z poważaniem
Poseł Wiesław Woda
Tarnów, dnia 10 kwietnia 2008 r.