VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie realizacji zapisów dyrektywy 2009/28/WE

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na zapytanie nr 7129

w sprawie realizacji zapisów dyrektywy 2009/28/WE

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 11 czerwca 2010 r., znak: SPS-024-7129/10, przekazanego przez Kancelarię Rady Ministrów pismem z dnia 16 czerwca br. do rozpatrzenia ministrowi środowiska, które z kolei pismem z dnia 21 czerwca br. minister środowiska przekazał według kompetencji ministrowi gospodarki, przedstawiam poniżej odpowiedź na zapytanie poselskie pana posła Jana Szyszki dotyczące realizacji celów i zapisów dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.

   Jaki jest obecny stan prac administracyjnych, legislacyjnych, eksperckich nad obowiązkami wynikającymi z wdrożenia zapisów ww. dyrektywy do prawa krajowego?

   Odnosząc się do powyższego zagadnienia, należy przede wszystkim zaznaczyć, że energia produkowana z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest promowanym i ważnym składnikiem w bilansie energetycznym kraju. Wprowadzenie w ustawodawstwie polskim mechanizmów stanowiących zachętę inwestycyjną do budowy nowych mocy wytwórczych energii z OZE jest spowodowane faktem, iż zwiększenie udziału energii z OZE w tzw. energy mix będzie miało korzystny wpływ na środowisko, a ponadto przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego państwa. Wobec powyższego minister gospodarki przywiązuje szczególną wagę do optymalizacji wsparcia dla uzyskania dynamicznego rozwoju sektora energetyki odnawialnej. Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych jest również trwałym kierunkiem rozwoju Polski zapisanym w strategii pn. ˝Polityka energetyczna Polski do 2030 roku˝ uchwalonej przez Radę Ministrów w dniu 10 listopada 2009 r.

   Do największych wyzwań przewidzianych ww. dyrektywą 2009/28/WE należy zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energii finalnej państw członkowskich do 20% w 2020 r., a w przypadku Polski udział ten ma wynosić 15%. Jednocześnie wszystkie państwa członkowskie powinny zwiększyć udział energii odnawialnej w transporcie do 10% w 2020 r.

   Jednym z aktualnie realizowanych działań ukierunkowanych na realizację celów dyrektywy 2009/28/WE jest opracowanie przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu programu rządowego pt: ˝Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce˝. Program rozwoju biogazowni w Polsce wychodzi naprzeciw podnoszonym postulatom ustanowienia systemu promującego i wspierającego produkcję biogazu rolniczego i wykorzystanie go do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Celem programu jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju instalacji wytwarzających biogaz rolniczy, wskazanie możliwości współfinansowania tego typu instalacji ze środków publicznych (krajowych oraz Unii Europejskiej) oraz przeprowadzenie stosownych działań edukacyjno-promocyjnych w zakresie budowy i eksploatacji biogazowni rolniczych. Wdrożenie dokumentu jest niezbędnym elementem procesu utworzenia do 2020 r. średnio jednej biogazowni rolniczej w każdej gminie wykorzystującej biomasę pochodzenia rolniczego, przy założeniu posiadania przez gminę odpowiednich warunków do uruchomienia takiego przedsięwzięcia. Zakłada się, że biogazownie będą powstawać w gminach wiejskich oraz tam, gdzie występuje obecnie możliwość produkcji biomasy. Projekt dokumentu został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i w najbliższych dniach zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów.

   W ramach implementacji przepisów dyrektywy 2009/28/WE Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt dokumentu pn. ˝Prognoza będąca realizacją zobowiązania wynikającego z art. 4 ust. 3 dyrektywy 2009/28/WE˝. Prognoza została przyjęta przez Komitet do Spraw Europejskich w dniu 29 stycznia 2010 r. Następnie Ministerstwo Gospodarki przekazało powyższy dokument do Komisji Europejskiej. Prognoza przedstawia informacje dotyczące przewidywanego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii w latach 2010-2020. Przedmiotowy dokument pokazuje, że Polska jest w stanie osiągnąć w 2020 r. udział energii ze źródeł odnawialnych powyżej 15%.

   W ramach wdrożenia postanowień dyrektywy 2009/28/WE Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt ˝Krajowego planu działań na rzecz wzrostu wykorzystania OZE do 2020 roku˝, którego założenia są zbieżne z prognozami przyjętymi w ˝Polityce Energetycznej Polski do 2030 r.˝ Dokument zawiera prognozę rozwoju OZE, a filarami rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce do 2020 r. będzie zwiększenie wykorzystania biomasy i wiatru jako ekonomicznie najbardziej efektywnych kosztowo zasobów energii z OZE. Powyższy dokument uwzględnia również uwarunkowania geograficzno-ekonomiczne Polski, rozwój technologii na świecie oraz ograniczenia wynikające z krajowego systemu energetycznego. Aktualnie trwają konsultacje międzyresortowe ww. dokumentu. Zakończone zostały natomiast konsultacje społeczne, w ramach których odbyły się konferencje uzgodnieniowe z podmiotami, które wniosły swoje uwagi do dokumentu. Obecnie trwa sporządzanie nowej wersji projektu ˝Krajowego planu działań na rzecz wzrostu wykorzystania OZE do 2020 roku˝, z uwzględnieniem nadesłanych uwag. Zostanie on przekazany do zatwierdzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Ministerstwo Gospodarki, zdając sobie sprawę z konieczności przedłożenia Komisji Europejskiej dokumentu najwyższej jakości, zawiadomiło odpowiednie jej organy, iż dokument zostanie przekazany do końca sierpnia 2010.

   Wymaga ponadto wyjaśnienia, iż zasadnicza część transpozycji dyrektywy 2009/28/WE jest realizowana poprzez opracowanie rządowych projektów następujących ustaw: o odnawialnych źródłach energii; o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zakończenie ww. prac legislacyjnych planowane jest na koniec 2010 r.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Joanna Strzelec-Łobodzińska

   Warszawa, dnia 13 lipca 2010 r.