VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 3486
w sprawie możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji w małych firmach transportowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Wicemarszałka Sejmu Pana Krzysztofa Putry z dnia 12 czerwca 2008 r., nr SPS-023-3486/08, przy którym załączono interpelację pana posła Witolda Namyślaka w sprawie możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji w małych firmach transportowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uprzejmie wyjaśniam.
Zgodnie z art. 22 k ust. 7-11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej ˝updof˝, i odpowiednio z art. 16 k ust. 7-11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), zwanej dalej ˝updop˝, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Powołane wyżej przepisy wykluczają możliwość dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych w stosunku do niektórych środków trwałych (np. samochodów osobowych) oraz niektórych podatników (niespełniających kryteriów małego podatnika, a także rozpoczynających prowadzenie działalności w warunkach określonych w art. 22 k ust. 11 updof i, odpowiednio, w art. 16 k ust. 11 updop). Przepisy nie wykluczają możliwości stosowania jednorazowej amortyzacji w stosunku do innych pojazdów transportu drogowego, w tym samochodów ciężarowych, przez podatników prowadzących działalność w zakresie drogowego transportu towarowego.
Amortyzacja dokonana na zasadach określonych w art. 22 k ust. 7 updof i, odpowiednio, w art. 16 k ust. 7 updop, stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w obowiązujących aktach prawa wspólnotowego (art. 22 k ust. 10 updof i, odpowiednio, art. 16 k ust. 10 updop). Powyższe oznacza, iż jednorazowy odpis amortyzacyjny nie ma zastosowania w przypadku, gdy w świetle przepisów dotyczących pomocy publicznej nie jest dopuszczalne udzielenie podatnikowi pomocy de minimis.
Zasady pomocy de minimis uregulowane zostały rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z dnia 28 grudnia 2006 r.). Przepisów tych nie stosuje się do pomocy na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego przyznawanej podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego.
Zauważyć należy, iż odpisy amortyzacyjne stanowią pieniężny wyraz stopniowego zużywania się trwałych składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej i są elementem kosztów uzyskania przychodów. Wysokość kwoty odpisu za dany rok podatkowy oraz okres amortyzacji wynikają z przyjętej przez podatnika metody amortyzacji.
Dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych powoduje szybsze (lub wolniejsze) niż według innych metod zaliczenie do kosztów podatkowych wartości środków trwałych. Wybór tego sposobu nie został uwarunkowany formą nabycia środka trwałego. Nie ma również przeszkód do jego stosowania, gdy nabycie nastąpiło w sposób inny niż w drodze kupna (aport wniesiony do spółki, nabycie w drodze spadku i darowizny lub inny nieodpłatny sposób, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 45 a updof, art. 16 ust. 1 pkt 63 updop), a także do ujawnionych środków trwałych nieobjętych dotychczas ewidencją (art. 22 h ust. 1 pkt 4 updof, art. 16 h ust. 1 pkt 4 updop).
W świetle powyższego jednorazowy odpis amortyzacyjny, jakkolwiek stanowi pomoc publiczną, nie stanowi pomocy na nabycie środka trwałego. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarowego mają możliwość korzystania z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od nabytych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego, w tym samochodów ciężarowych, o ile spełnione są przesłanki, o których mowa w ustawach o podatkach dochodowych.
Powyższe wyjaśnienie znajduje potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 7 maja 2008 r. FG5/0683/11/ZKN/43/08, skierowanym do dyrektorów izb skarbowych.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Elżbieta Chojna-Duch
Warszawa, dnia 3 lipca 2008 r.