VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 14168
w sprawie problemu przewlekłości w usuwaniu awarii sieci elektrycznej spowodowanych atakiem zimy
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 8 lutego 2010 r. (sygn. SPS-023-14168/10), przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Wiesława Wody w sprawie problemu przewlekłości w usuwaniu awarii sieci elektrycznej spowodowanej atakiem zimy, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Z informacji przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wynika, iż na dzień dzisiejszy wszystkie awarie sieci energetycznej spowodowane atakiem zimy zostały usunięte. Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, z późn. zm.) przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw lub energii, magazynowaniem paliw gazowych, w tym skroplonego gazu ziemnego, skraplaniem gazu ziemnego lub regazyfikacją skroplonego gazu ziemnego jest obowiązane utrzymywać zdolność urządzeń, instalacji i sieci do realizacji zaopatrzenia w te paliwa lub energię w sposób ciągły i niezawodny, przy zachowaniu obowiązujących wymagań jakościowych. W związku z powyższym dostarczanie energii dla grup odbiorców regulowane jest umowami zawieranymi pomiędzy odbiorcami a przedsiębiorstwami energetycznymi zajmującymi się dystrybucją energii (działającymi jako podmioty gospodarcze). Do zadań ww. podmiotów należy również usuwanie awarii sieci przesyłowych.
W myśl art. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590) zarządzanie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej.
W związku z powyższym, a także ze względu na nadzwyczajny charakter sytuacji, która zaistniała w styczniu 2010 r., organy administracji publicznej, w tym m.in. Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, chcąc maksymalnie skrócić okres odbudowy i przyspieszyć moment uzyskania przez odbiorców możliwości korzystania z energii elektrycznej, podjęły działania w zakresie likwidacji skutków awarii sieci elektrycznej.
Przedsiębiorstwom energetycznym usuwającym skutki ww. awarii zostało również zapewnione bezpośrednie wsparcie techniczne poprzez wycinkę i usuwanie drzew, likwidację uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, usuwanie oblodzenia oraz zapewnienie sprzętu technicznego, m.in. pojazdów specjalistycznych, wciągarek, sprzętu wysokościowego. W ramach wsparcia ludności dostarczone zostały i wykorzystane agregaty prądotwórcze do zasilania obiektów istotnych z lokalnego punktu widzenia, takich jak ośrodki zdrowia, oczyszczalnie ścieków i wodociągi. W niektórych przypadkach mieszkańcom miejscowości dotkniętych awarią sieci energetycznej, przy pomocy samochodów Straży Pożarnej zapewnione zostały dostawy wody pitnej.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż z informacji przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wynika, że w dniu 1 lutego 2010 r. w związku z długotrwałymi i nawracającymi przerwami w dostawie napięcia, mającymi miejsce w styczniu 2010 r. w woj. śląskim i małopolskim, w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie, które wskazało akty prawne, których nowelizacja bądź uchwalenie wpłynęłoby na zwiększenie bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju, tj.:
- ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.),
- ustawę z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.),
- ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.),
- ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.),
- ustawę z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.),
- ustawę z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.),
- założenia do ustawy o korytarzach przesyłowych celu publicznego. Obecnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad założeniami do przedmiotowej ustawy.
Jednocześnie pragnę poinformować, iż pozostałe kwestie poruszone w przedmiotowym wystąpieniu pozostają poza właściwością ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, z późn. zm.) do udzielenia odpowiedzi w ich zakresie właściwym jest minister gospodarki.
Z wyrazami szacunku
Sekretarz stanu
Tomasz Siemoniak
Warszawa, dnia 12 marca 2010 r.