VI kadencja
Interpelacja nr 20611
do ministra infrastruktury
w sprawie planowanych zmian w Poczcie Polskiej SA
Szanowny Panie Ministrze! Od kilku tygodni docierają do mnie niepokojące informacje na temat reformy w Poczcie Polskiej. Jednym z jej elementów ma być likwidacja filii oraz urzędów pocztowych w wielu miejscowościach naszego kraju. Niestety nie mogę zgodzić się z taką formą reformy naszego narodowego operatora pocztowego. W wielu miastach, szczególnie tych mniejszych, i wsiach urząd pocztowy nadal stanowi główne okno na świat dla ich mieszkańców. Dlatego trudno sobie wyobrazić sytuację, w której zabraknie urzędów pocztowych, zwłaszcza że wiele z nich zostało całkiem niedawno wyremontowanych.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Jakie plany ma resort Pana Ministra w stosunku do reformy Poczty Polskiej na terenie powiatów: międzychodzkiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i szamotulskiego?
2. Jakimi kryteriami kieruje się Poczta Polska, chcąc likwidować placówki lub dokonywać centralizacji służby doręczeń?
3. Czy wyremontowane urzędy pocztowe (przeznaczone do likwidacji) nie powinny mieć czasu na zwrot kosztów poniesionych na remont?
4. Dlaczego nie inwestuje się w placówki działające na terenie wzmożonego rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego, przykład: Wronki (pow. szamotulski) - rozwój Samsunga, Amiki?
5. Czy wykaz likwidowanych placówek lub centralizacja służby doręczeń jest wytyczną odgórną, czy też decyzją poszczególnych dyrektorów oddziałów rejonowych?
6. Dlaczego centralizacja służby oddawczej wiąże się w wielu przypadkach z pogorszeniem warunków lokalowych i złą obsługą klientów (urzędy, które mają wchłonąć inne, nie są przygotowane m.in. lokalowo na obsługę zwiększonej liczby doręczeń)?
Z poważaniem
Poseł Romuald Ajchler
Wronki, dnia 31 stycznia 2011 r.