VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie zmian organizacyjnych w Siłach Powietrznych RP w części dotyczącej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na zapytanie nr 8615

w sprawie zmian organizacyjnych w Siłach Powietrznych RP w części dotyczącej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pani poseł Jadwigi Zakrzewskiej w sprawie zmian organizacyjnych w Siłach Powietrznych RP w części dotyczącej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (SPS-024-8615/11), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Wdrażane obecnie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zmiany organizacyjne wynikają z postanowień zawartych w ˝Programie rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2009-2018˝. Dokument ten, na etapie opracowywania, był przedmiotem wieloaspektowych analiz pod kątem zasadności wprowadzenia proponowanych rozwiązań funkcjonalno-organizacyjnych. Dotyczyło to także zmian w jednostkach Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych.

   Reorganizacja tego rodzaju wojsk polegająca na integracji potencjału dywizjonów rakietowych Obrony Powietrznej wynikała z potrzeby unifikacji ich struktur i uproszczenia systemu dowodzenia oraz kierowania walką, a także stworzenia warunków do płynnego przezbrojenia (w przyszłości) na nowy typ uzbrojenia.

   W ramach powyższego procesu sześć dywizjonów rakietowych Obrony Powietrznej (tj.: 7., 21., 25., 60., 62. i 65. dywizjon rakietowy) zostanie rozformowanych, a na ich bazie zostaną sformowane dwa dywizjony rakietowe o nowej strukturze organizacyjnej, tj. odpowiednio 32. i 33. dywizjon rakietowy. Dotychczasowe dywizjony funkcjonujące jako samodzielne jednostki wojskowe staną się odpowiednio wewnętrznymi pododdziałami występującymi w strukturze tych dywizjonów. Natomiast 78. Pułk Rakietowy Obrony Powietrznej zostanie rozformowany, a w oparciu o niektóre jego pododdziały (dywizjony) sformowany zostanie 36. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej o strukturze analogicznej jak w przypadku wyżej wymienionych dywizjonów.

   Powyższe zmiany w Wojskach Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych są realizowane odpowiednio do stosowanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zasad dotyczących działalności organizacyjno-etatowej w zakresie formowania i przeformowywania jednostek wojskowych. Zgodnie z nimi w nazwie formowanej jednostki wojskowej nie używa się dotychczasowego numeru występującego w nazwie rozformowywanej jednostki wojskowej, mimo że pozostała część nazwy jest taka sama. Zachowanie przedmiotowego numeru jest możliwe tylko w przypadku przeformowania jednostki wojskowej na nową strukturę organizacyjną, jak to miało miejsce w odniesieniu do baz lotniczych (np. przeformowanie 21. Bazy Lotniczej w 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego) lub zmiany podporządkowania i dyslokacji.

   Należy podkreślić, że w ocenie Ministerstwa Obrony Narodowej nie występują przeciwwskazania, w przypadku formowania jednostki wojskowej, które uniemożliwiałyby zachowanie, dziedziczenie i kultywowanie przez nią tradycji ich poprzedniczek.

   Mam nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia uzna Pan Marszałek za wystarczające i przyjmie ze zrozumieniem decyzję o kontynuowaniu procesu zmian w jednostkach Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami w tym zakresie.

   Z wyrazami szacunku i poważania

   Minister

   Bogdan Klich

   Warszawa, dnia 23 lutego 2011 r.