VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 11526
w sprawie planowanej likwidacji Muzeum Harcerstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację (SPS-023-11526/09) pana Pawła Poncyliusza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie planowanej likwidacji Muzeum Harcerstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich uprzejmie proszę o zapoznanie się z poniższymi wyjaśnieniami.
Przede wszystkim uprzejmie informuję, że decyzje dotyczące zagospodarowania obiektów należących do muzeum znajdują się kompetencji dyrektora danej instytucji muzealnej. Plany wystawiennicze dyrekcji Muzeum Łazienki Królewskie - Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Warszawie przewidują utworzenie w budynku Świątyni Egipskiej wystawy prezentującej nurt sztuki XIX i XX w. inspirowany wpływami egipskimi. Wystawa dedykowana będzie zmarłej niedawno wybitnej polskiej uczonej prof. Jadwidze Lipińskiej. Obecnie budynek Świątyni Egipskiej nie spełnia współczesnych standardów wystawienniczych, wymagając remontu oraz pilnych zabiegów konserwacyjnych. Decyzja wypowiedzenia umowy wynajmu Świątyni Egipskiej wiąże się również z realizacją nowej, jednolitej koncepcji ekspozycyjnej Muzeum Łazienki Królewskie. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie organizatorzy wystawy poświęconej Harcerstwu Polskiemu nigdy nie występowali o zgodę na zainstalowanie monitoringu oraz urządzeń osuszających. Odnosząc się do kwestii związanych z ochroną, uprzejmie wyjaśniam, że przy Świątyni Egipskiej nigdy nie było stałego posterunku Straży Muzealnej. Posterunek działał tam jedynie tymczasowo podczas prac prowadzonych przez pracowników Przedsiębiorstwa Robót Publicznych.
Należy dodać, że prezentowane od 18 października 2005 r. w Świątyni Egipskiej w Łazienkach zbiory dotyczące historii harcerstwa polskiego nie są muzeum w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.). Nie można zatem mówić w tym wypadku o likwidacji muzeum, a jedynie o wypowiedzeniu umowy najmu. Zapewniam, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołoży wszelkich starań, aby dalsze kroki związane z rozwiązaniem umowy najmu przebiegły w partnerskiej atmosferze.
Pragnę podkreślić, że minister kultury i dziedzictwa narodowego popiera wszelkie inicjatywy mające na celu upowszechnianie wiedzy na temat polskiej kultury i tradycji, do której należy historia harcerstwa polskiego. Niewątpliwie powstanie nowej instytucji kulturalnej - Muzeum Harcerstwa Polskiego - byłoby odpowiedzią na głos środowiska harcerskiego, pełniąc równocześnie jakże ważne funkcje edukacyjne. Dlatego chcę wyrazić nadzieję, że ekspozycja korzystająca dotąd z gościny w Łazienkach Królewskich już wkrótce znajdzie nową, odpowiednią lokalizację umożliwiającą szerszy dostęp do tych zbiorów.
Mam nadzieję, że pan poseł uzna powyższe wyjaśnienia za wystarczające.
Łączę wyrazy szacunku
Podsekretarz stanu
Tomasz Merta
Warszawa, dnia 16 października 2009 r.