VI kadencja

Zapytanie w sprawie zagrożenia likwidacją oddziału urazowo-ortopedycznego Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ w Płońsku

Zapytanie nr 8894

do ministra zdrowia

w sprawie zagrożenia likwidacją oddziału urazowo-ortopedycznego Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ w Płońsku

   Ostatnie dwa tygodnie przynoszą coraz bardziej niepokojące informacje dotyczące sytuacji, w której znalazł się oddział urazowo-ortopedyczny Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku. Problem stał się na tyle poważny, że brak szybkiej i jednoznacznej reakcji ze strony Pani Minister będzie oznaczał przerwanie ciągłości świadczeń płońskiego szpitala w zakresie pomocy urazowo-ortopedycznej.

   Płońska ortopedia - oddział, który cieszy się znakomitą opinią i od dekady skupia zespół doskonałych specjalistów - może zostać zamknięta, a jego obecni i przyszli pacjenci skazani na długie dojazdy do odległych szpitali, wskutek trudnej do zrozumienia decyzji jednej osoby - wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

   Od 2009 r. - w związku z decyzją o powiększeniu obsługiwanego przez płoński oddział urazowo-ortopedyczny rejonu o powiat nowodworski i gminę Świercze - na 15 łóżek płońskiej ortopedii przypada niebotyczna liczba ponad 190 tys. mieszkańców. Takie proporcje sprawiają, że w powiecie, przez który przebiegają główne drogi kraju i poważne wypadki komunikacyjne są na porządku dziennym, na jedno łóżko przypada aż 12 733 pacjentów! Dla porównania warto przytoczyć statystyki z innych szpitali w regionie. W przypadku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku jest to 5433 mieszkańców na jedno łóżko, a w Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie - 5065 mieszkańców.

   Na efekty, opisanej wyżej, całkowicie nieracjonalnej decyzji płoński szpital nie czekał długo. Od wakacji 2010 r. przepełnienie oddziału urazowo-ortopedycznego stało się stanem chronicznym. Sytuacja jest tak dramatyczna, że od 1 lutego 2011 r. oddział przyjmuje jedynie pacjentów wymagających zabiegów ratujących życie, a zespół lekarski odmówił dalszej współpracy z SPZZOZ w Płońsku. Należy zaznaczyć, że likwidacja oddziału urazowo-ortopedycznego w Płońsku będzie nie tylko wielkim ciosem dla mieszkańców powiatu, ale i katastrofą dla pozostałych szpitali w całym regionie, które z konieczności będą musiały obsługiwać pacjentów z dwóch dodatkowych powiatów, co zapewne doprowadzi do paraliżu służby zdrowia w tej części województwa.

   Dostęp do opieki zdrowotnej jest prawem każdego obywatela wprost wynikającym z konstytucji Rzeczypospolitej. Wyżej przedstawiony stan rzeczy sprawia, że realizacja wymienionego obowiązku jest poważnie zagrożona.

   W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie informacji o tym, jakie kroki podjęła Pani Minister w celu zapobieżenia przerwaniu ciągłości świadczeń oddziału urazowo-ortopedycznego SPZZOZ w Płońsku.

   Łączę wyrazy szacunku

   Poseł Marek Opioła

   Płońsk, dnia 22 lutego 2011 r.