VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 8035
w sprawie upadłości znanej firmy odzieżowej Torpo SA w Toruniu
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do otrzymanego przy piśmie z dnia 29 października 2010 r., znak: SPS-024-8035/10, zapytania pana posła Zbigniewa Girzyńskiego w sprawie upadku firmy odzieżowej Torpo SA w Toruniu poniżej przedstawiam, w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, informację w tej sprawie.
Ministerstwo Gospodarki na bieżąco analizuje sytuację panującą w krajowym przemyśle tekstylno-odzieżowym, inicjując i wspierając działania służące rozwojowi tego sektora gospodarki. Należy zauważyć, że przedsiębiorstwo będące przedmiotem zapytania pana posła jest niezależnym podmiotem działającym w warunkach gospodarki rynkowej, którego strategia oparta jest na ekonomicznej kalkulacji potencjalnych zysków oraz zagrożeń związanych z podejmowanymi decyzjami biznesowymi. Tak więc minister gospodarki nie może ocenić podejmowanych przez zarząd spółki działań, które w rezultacie doprowadziły do uruchomienia procedury likwidacyjnej, ani też nie posiada narzędzi prawnych mających wpływ na decyzje podejmowane przez władze korporacyjne spółki, która jest samodzielnym podmiotem funkcjonującym w warunkach gospodarki rynkowej. Pragnę poinformować, że sprawy dotyczące funkcjonowania sektorów przemysłu lekkiego, w tym pojedynczych podmiotów, są przedmiotem obrad Zespołu Trójstronnego do Spraw Przemysłu Lekkiego, w którym uczestniczą, oprócz strony rządowej, przedstawiciele przedsiębiorców i związków zawodowych tego sektora. Jednakże sprawa dotycząca problemów występujących w przedmiotowej spółce nie była dotychczas zgłaszana do omówienia podczas posiedzenia zespołu ani przez przedstawicieli pracodawców, ani związków zawodowych.
Odnosząc się do zarzutów dotyczących działań toruńskiej prokuratury wobec członków zarządu spółki Torpo SA, uprzejmie informuję, iż z poczynionych w tym zakresie przez ministra sprawiedliwości ustaleń wynika, że postanowieniem z dnia 22 stycznia 2010 r., zatwierdzonym przez prokuratora Prokuratury Rejonowej Toruń-Centrum-Zachód w Toruniu w dniu 15 lutego 2010 r., wobec stwierdzenia, że czyn nie zwiera znamion czynu zabronionego (art. 17 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego), odmówiono wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd spółki Torpo SA w Toruniu w zakresie sprzedaży części działki przy ulicy Żwirki i Wigury 55 w Toruniu oraz ośrodka wczasowego w Białogórze, przez co wyrządzenie znacznej szkody w majątku tej spółki, tj. o czyn z art. 296 § 1 Kodeksu karnego.
W wyniku rozpoznania zażalenia złożonego przez pokrzywdzoną M. S. Sąd Rejonowy w Toruniu, postanowieniem wydanym w dniu 7 października 2010 r. w sprawie o sygn. akt II Kp 187/10, uchylił zatwierdzoną przez prokuratora decyzję procesową. Z uzasadnienia wskazanego orzeczenia sądu wynika, że przeprowadzone czynności sprawdzające, które legły u podstaw odmowy wszczęcia śledztwa, a także sama treść zaskarżonego postanowienia dotyczą wyłącznie działań zarządu spółki Torpo SA w związku ze sprzedażą działki w Toruniu i ośrodka wczasowego w Białogórze. Tymczasem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wskazuje również na inne zachowania członków zarządu spółki, które zdaniem zawiadamiającej miały nosić cechy działalności przestępczej, i te okoliczności wymagają weryfikacji procesowej. Po zwrocie akt z sądu w prokuraturze Rejonowej Toruń-Centrum-Zachód w Toruniu, pod sygn. akt V Ds. 257/10, w dniu 18 października 2010 r. wszczęto w tej sprawie śledztwo.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Grażyna Henclewska
Warszawa, dnia 26 listopada 2010 r.