VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 7739
w sprawie planowanych przez resort sprawiedliwości zmian sieci sądów powszechnych w Polsce
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Jarosława Zielińskiego w sprawie planowanych przez resort sprawiedliwości zmian sieci sądów powszechnych w Polsce, przesłane przy piśmie z dnia 31 sierpnia 2010 r., nr SPS-024-7739/10, uprzejmie przedstawiam, co następuje.
Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do tego, by struktura organizacyjna sądownictwa powszechnego zapewniała podniesienie jakości działania sądów w wymiarze dotyczącym działalności orzeczniczej i w wymiarze funkcjonalnym poprzez optymalne rozlokowanie i zorganizowanie sieci sądów.
Dlatego wszelkie rozważane koncepcje modyfikujące rozmieszczenie jednostek sądowych na terenie kraju wymagają przeprowadzenia kompleksowej oceny uwzględniającej szereg okoliczności istotnych z punktu widzenia teraźniejszych i przyszłych potrzeb wymiaru sprawiedliwości oraz interesów obywateli.
Powołany w tym celu w lipcu 2009 r. Zespół do spraw racjonalizacji struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie zakończył swoich prac, a z uwagi na doniosłość problematyki będącej w zainteresowaniu zespołu i dotychczasowy brak ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących jednostek sądowych szczebla rejonowego nie jest aktualnie możliwe wskazanie konkretnej daty zakończenia jego działalności.
Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, które nastąpiło z dniem 1 kwietnia 2010 r., nie wpływa na proces kształtowania struktury sądów powszechnych i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Zgodnie z art. 17 ust. 13 ustawy o prokuraturze (Dz. U. z 2008 r. Nr 7, poz. 39, z późń. zm.) to minister sprawiedliwości tworzy i znosi prokuratury apelacyjne, okręgowe i rejonowe oraz ustala ich siedziby i obszary właściwości, mając na względzie zapewnienie właściwego funkcjonowania tych jednostek. Należy w tym miejscu podkreślić, że stosowne rozporządzenia dotyczące omawianych kwestii są wydawane po zasięgnięciu opinii prokuratora generalnego.
Aspekty organizacyjne i celowościowe przemawiają za tym, by ewentualne zmiany w strukturze prokuratury były przedmiotem uzgodnień dopiero po ustaleniu projektu zmian w organizacji sądów, o czym pan poseł był już informowany pismem z dnia 2 marca 2010 r., nr DO-I-0700-3/10, będącym odpowiedzią na interpelację z dnia 22 stycznia 2010 r.
Odnosząc się do kwestii ewentualnych zmian w jurysdykcji olsztyńskiego i suwalskiego okręgu sądowego, pragnę wyjaśnić, że w chwili obecnej nie podjęto decyzji o zasadności przeprowadzania tego rodzaju reorganizacji. Zaprezentowane przez pana posła stanowisko dotyczące włączenia sądów rejonowych w Ełku i Olecku do obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Suwałkach zostanie uwzględnione w toku oceny struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego na terenie wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego i północnej części woj. podlaskiego.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Jacek Czaja
Warszawa, dnia 22 września 2010 r.