VI kadencja
Interpelacja nr 20421
do ministra skarbu państwa
w sprawie poszanowania praw pracowniczych przy planowanym przejęciu spółki córki Koksowni Przyjaźń, jaką jest Labor-Koks, przez spółkę z grupy kapitałowej JSW, tzn. Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze w Jastrzębiu-Zdroju
Szanowny Panie Ministrze! 31 marca 2010 r. prezes Koksowni Przyjaźń sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej przedstawił koncepcję połączenia spółki ZAB Labor-Koks ze spółką Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze z Jastrzębia-Zdroju. Miały to być działania restrukturyzacyjne i konsolidacyjne w ramach Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Wcześniej takie działania dotyczyły wyłączenia ze struktur Koksowni Przyjaźń pracowników Biura Informatyki i Biura Zarządzania Środowiskiem. Pracownicy ci przeszli na korzystnych warunkach z wynegocjowanym pakietem gwarancyjnym dotyczącym czasowej ochrony warunków pracy i płacy (4 lata), w przeważającej części byli to mężczyźni.
Zarząd koksowni zapewniał, że pracownicy (w 80-osobowej załodze 60 osób to kobiety) przejdą do nowego pracodawcy na warunkach i zasadach niemalże identycznych, jak wcześniejsze grupy zawodowe. Zapewniano również, że przez pewien okres (nawet do 5 lat) zachowają gwarancję pracy i płacy na obecnym poziomie. W chwili rozpoczęcia trybu przejścia spółki do CLPB okazało się, że to będzie art. 231 Kodeksu pracy. Zaznaczyć należy, że w CLPB nie ma zakładowego układu zbiorowego pracy ani nie działają żadne związki zawodowe.
Pracownicy Labor-Koks oczekują gwarancji niezmienności warunków pracy i płacy przez okres co najmniej 5 lat, jest to okres potrzebny do przystosowania się do nowych okoliczności. Ich dotychczasowe zaangażowanie i profesjonalizm, potwierdzony wielokrotnie najwyższymi ocenami wystawianymi przez Polskie Centrum Akredytacji, mogą na tym tylko zyskać. Udzielenie takich gwarancji pozwoliłoby załodze w spokoju i z zaufaniem przystosować się do nowych wyzwań.
W związku z tym zadaję Panu Ministrowi następujące pytania:
1. Czy Panu Ministrowi wiadomo, że do grudnia 2010 r. pracownicy byli zapewniani, że będą mieli czasowe gwarancje płacowe i zatrudnienia, jednak okazało się, iż takowych gwarancji mieć nie będą?
2. Czy Panu Ministrowi wiadomo, że pracownice czują się dyskryminowane i żądają równego traktowania?
3. Czy Panu Ministrowi wiadomo, że na 1 marca 2011 r. planowane jest połączenie obydwu spółek, a obietnice zarządu koksowni pozostały bez pokrycia?
4. Jakie jest stanowisko ministerstwa w sprawie gwarancji niezmienności warunków pracy i płacy dla pracowników Labor-Koks przez okres 5 lat?
Z poważaniem
Poseł Witold Klepacz
Warszawa, dnia 31 stycznia 2011 r.