VI kadencja

Zapytanie w sprawie wynagrodzeń pracowników urzędów wojewódzkich, niebędących pracownikami korpusu służby cywilnej

Zapytanie nr 1442

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie wynagrodzeń pracowników urzędów wojewódzkich, niebędących pracownikami korpusu służby cywilnej

   Szanowny Panie Ministrze! Pracownicy państwowi zatrudnieni w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim według przeprowadzonego przez media wykresu porównawczego zarabiają najmniej spośród pracowników zatrudnionych w pozostałych urzędach wojewódzkich w kraju. Ustawa o pracownikach państwowych z 16 sierpnia 1982 r. (Dz. U. 2001 r., Nr 86, poz. 953, ze zm.) jasno określa urzędy i stanowiska służbowe takich pracowników, jak również rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 marca 2007 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji państwowej i pracowników innych jednostek zawiera zasady wynagrodzenia takich pracowników oraz nie zawiera różnicowania ich wynagrodzenia ze względu na region kraju.

   Wobec powyższego proszę Pana Ministra o odpowiedź na pytania:

   1. Co warunkuje, że wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w innych niż Podkarpacki Urząd Wojewódzki są wyższe?

   2. Jak kształtują się zarobki na poszczególnych stanowiskach pracy zawarte w załączniku do rozporządzenia opisanego wyżej w oparciu o poszczególne urzędy wojewódzkie?

   3. Co zostanie zrobione w celu ujednolicenia zarobków w poszczególnych urzędach wojewódzkich?

   4. Czy zróżnicowanie występujące w chwili obecnej jest wynikiem dyskryminacji w wynagradzaniu pracowników w poszczególnych urzędach wojewódzkich?

   5. Czy nakłady finansowe w poszczególnych urzędach wojewódzkich uwzględniają taki sam poziom wynagrodzenia poszczególnych pracowników w urzędach wojewódzkich?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tomasz Kamiński

   Warszawa, dnia 7 kwietnia 2008 r.