VI kadencja
Zapytanie nr 9467
do ministra gospodarki
w sprawie możliwości poprawy pozycji Polski w rankingu Doing Business poprzez udostępnienie Bankowi Światowemu pełnych informacji o polskich rejestrach kredytowych
Szanowny Panie Ministrze! Ranking Banku Światowego Doing Business od wielu lat dostarcza informacji na temat warunków prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych gospodarkach świata. Wysoka pozycja kraju w rankingu sprzyja tworzeniu pozytywnego klimatu wokół możliwości robienia interesów w danym kraju lub z danym krajem. Tymczasem, jak się wydaje, pozycja Polski jest zaniżona w tym rankingu ze względu na niepełną informację o regulacjach i instytucjach funkcjonujących na rynku kredytowym. W podrankingu (łącznie jest 9 podrankingów) zwanym Getting Credit w 2011 r. Polska zajmuje 15 pozycję na 183 oceniane gospodarki. Gdyby jednak uzupełnić brakujące informacje na temat polskich rejestrów kredytowych, to Polska zajmowałaby 2 pozycję wraz m.in. z Hongkongiem i Wielką Brytanią, a przy tym wyprzedziłaby wszystkie kraje regionu. Poza tym w wyniku poprawy miejsca Polski w rankingu Getting Credit poprawie uległaby ogólna ocena Polski jako przyjaznego miejsca do robienia biznesu. Polska przesunęłaby się w górę w rankingu ogólnym z obecnego 70. miejsca na 66.
Powodem zaniżonej pozycji Polski w rankingu Doing Business jest brak informacji o trzech polskich rejestrach kredytowych działających w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Są to następujące rejestry: InfoMonitor, ERIF i KRD. Informacje do rankingu Doing Business zostały pozyskane wyłącznie z jednego źródła i pochodzą jedynie z BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jednak BIK jako rejestr kredytowy jest, i owszem, istotnym, ale wyłącznie bankowym rejestrem i nie posiada pewnych ważnych dla rankingu cech, które to cechy posiadają wymienione trzy rejestry. Jeśli uwzględnić te cechy, to wpływ na poprawę pozycji Polski w rankingu byłby taki, jak pokazano wyżej.
W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych z marca 2011 r. autorstwa pana Alfreda Bieca i Michała Wierzbickiego przedstawiona została dokładna analiza i symulacja pozycji Polski w rankingu Doing Business w sytuacji dostarczenia pełnych informacji dotyczących rejestrów kredytowych w naszym kraju. Wynika z niej, że wystarczy poza przekazywaniem Bankowi Światowemu informacji z BIK dołączyć również te pochodzące z BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), nad którymi ustawowy nadzór pełni minister gospodarki. To spowoduje odzwierciedlenie realnych warunków prowadzenia biznesu i zapewni prawdziwe, a nie zaniżone miejsce w rankingu zarówno tym dotyczącym łatwości pozyskiwania kredytów, jak i ogólnym.
Szanowny Panie Ministrze! Wydaje się, że to właśnie minister gospodarki mógłby do Banku Światowego dostarczać niezbędne dane o BIG i tym samym w prosty sposób zapewnić lepszy wizerunek polskiej gospodarki w świecie. Chciałbym zapytać zatem: Czy zostaną podjęte działania, by opisany wyżej ˝błąd˝ w rankingu Doing Business naprawić? A także czy będą podjęte starania, by w przyszłości podobnego typu zaniżenia pozycji Polski w renomowanych międzynarodowych rankingach się nie pojawiały?
Z poważaniem
Poseł Adam Szejnfeld
Piła, dnia 1 kwietnia 2011 r.