VI kadencja
Zapytanie nr 2658
do ministra finansów
w sprawie planowanej podwyżki akcyzy na autogaz
Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego zgłosili się przedstawiciele Koalicji na Rzecz Gazu - Związek Pracodawców, zaniepokojeni planowaną podwyżką akcyzy na autogaz.
Dotychczasowa 50-procentowa relacja ceny litra LPG do ceny benzyny bezołowiowej przyczyniła się do znacznego rozwoju rynku paliw gazowych.
Z informacji uzyskanych od przedstawicieli Koalicji na Rzecz Gazu - Związek Pracodawców wynika, że wprowadzenie rozważanej podwyżki akcyzy może przyczynić się do zmniejszenia relacji ceny litra LPG z 50% na 43%. W konsekwencji zainteresowanie alternatywnym paliwem wśród polskich kierowców może zmaleć.
Jak informują przedstawiciele Koalicji na Rzecz Gazu - Związek Pracodawców, jednoczenie tak wysoka podwyżka akcyzy, zamiast wzbogacić budżet państwa, przyczyni się do rozwoju tzw. szarej strefy. Zwolnienie gazu płynnego LPG do celów opałowych z akcyzy sprawia, że gaz płynny z butli jest masowo przelewany przy pomocy tzw. ośmiorniczek do zbiorników stacji tankowania. Gaz ten następnie jest tankowany do baków samochodowych. W wyniku tego przestępczego procederu, oprócz zagrożenia życia czy zdrowia osób znajdujących się w pobliżu, Skarb Państwa ponosi duże straty. Nadmierne podwyższanie akcyzy na autogaz przyczyni się do upowszechnienia i opłacalności tej sytuacji; jednocześnie doprowadzając do stopniowej likwidacji legalnego rynku autogazu w Polsce.
Z informacji uzyskanych od przedstawicieli Koalicji na Rzecz Gazu - Związek Pracodawców wynika, że rozważana podwyżka akcyzy na LPG niesie także ze sobą niebezpieczeństwo społeczne, wynikające z możliwości likwidacji wielu małych i średnich firm, a co za tym idzie miejsc pracy. Podwyższy się także znacznie koszt funkcjonowania niektórych zakładów budżetowych, gdyż LPG jest wykorzystywany w karetkach pogotowia czy samochodach Policji. Nie można również zapominać o ekologicznym aspekcie używania paliwa LPG, które jest mniej szkodliwe dla środowiska.
Podwyżka ceny tak popularnego w Polsce paliwa alternatywnego z powodu wzrosty akcyzy może stanowić czynnik zwiększający inflację, dlatego też zwracam się do Pana Ministra z pytaniem:
Czy istnieje możliwość ustanowienia, i na jaki okres, stawek podatku akcyzowego od LPG na poziomie minimalnym wymaganym przez Unię Europejską?
Z wyrazami szacunku
Poseł Artur Dunin
Zgierz, dnia 15 października 2008 r.