VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie tzw. obozu wojskowego w Chełmnie

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na zapytanie nr 5199

w sprawie tzw. obozu wojskowego w Chełmnie

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Grzegorza Karpińskiego w sprawie tzw. obozu wojskowego w Chełmnie (SPS-024-5199/09), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   W kwietniu 2006 r., na podstawie decyzji nr 386/MON ministra obrony narodowej z dnia 29 listopada 2005 r. powołującej zespół do spraw przeglądu materiałów archiwalnych Centralne Archiwum Wojskowe oraz archiwa rodzajów Sił Zbrojnych przekazały do Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu całość dokumentacji archiwalnej (ponad dwa tysiące jednostek archiwalnych) dotyczącej stanu wojennego.

   W materiałach tych znajdowała się również wytworzona przez Sztab Generalny Wojska Polskiego dokumentacja związana z funkcjonowaniem tzw. kompanii polowych, do których w czasie stanu wojennego wcielani byli działacze opozycji demokratycznej.

   Ponadto w 2009 r. Centralne Archiwum Wojskowe oraz podległe mu archiwa w Modlinie i Toruniu poddały swoje zbiory dodatkowej kwerendzie archiwalnej dla celów związanych z prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu śledztwem w sprawie kompanii polowych. Żądane w śledztwie materiały dotyczące m.in. obowiązujących w 1982 r. wytycznych w sprawie zasad szkolenia rezerwy, instrukcji o ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej, struktury organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej z 1981 r., a także wykazów osób funkcyjnych w Ministerstwie Obrony Narodowej i Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego z lat 1982-1983, zostały przekazane prowadzącej to postępowanie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku (z siedzibą w Bydgoszczy).

   W związku z tą samą sprawą, we wrześniu br. Filia Nr 1 Archiwum Wojsk Lądowych w Toruniu przekazała do Wydziału Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Bydgoszczy wyselekcjonowane przez pracowników IPN akta Pomorskiego Okręgu Wojskowego (m.in. rozkazy, zarządzenia, protokoły z posiedzeń zespołu do spraw przeglądu materiałów archiwalnych z lat 1980-1982) i 9. pułku pontonowego z Chełmna (m.in. rozkazy, zarządzenia, sprawozdania z dyscypliny, księgi ewidencyjne, rozkazy dzienne pododdziałów, książki izby chorych).

   Żywię głęboką nadzieję, iż wspomniane śledztwo, jak również badania historyków Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzone na podstawie materiałów przekazanych przez archiwa wojskowe umożliwią wyjaśnienie wszystkich okoliczności związanych z powołaniem i działalnością tzw. obozów wojskowych będących przedmiotem zainteresowania pana posła Grzegorza Karpińskiego.

   Przedstawiając niniejsze wyjaśnienia, wyrażam ufność, że uzna je Pan Marszałek za satysfakcjonujące.

   Z wyrazami szacunku i poważania

   Minister

   Bogdan Klich

   Warszawa, dnia 3 grudnia 2009 r.