VI kadencja
Zapytanie nr 985
do ministra zdrowia
w sprawie odrzucenia przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ ofert Stowarzyszenia Ludzi Otwartych Serc z Olsztyna na świadczenie usług rehabilitacyjnych
Szanowna Pani Minister! Zwracam się do Pani Minister z zapytaniem dotyczącym odrzucenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział Śląski ofert Stowarzyszenia Ludzi Otwartych Serc z Olsztyna na świadczenie usług rehabilitacyjnych.
Organizacja pozarządowa Stowarzyszenie ˝Los˝ została założona przez osoby niepełnosprawne i pracuje dla osób niepełnosprawnych. Jednym z priorytetów działalności stowarzyszenia jest prowadzenie Zakładu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Jana Pawła II. Ośrodek ten od 2002 r., jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, rokrocznie uzyskuje kontrakt na świadczenia rehabilitacyjne od Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.
Olsztyński ośrodek cieszy się dobrą opinią. Kontrakt z NFZ pozwala przyjmować na zabiegi 100 pacjentów miesięcznie, a realne możliwości sięgają nawet 50 osób dziennie. W ubiegłym roku z zabiegów skorzystało 1350 osób. Większość z nich to mieszkańcy regionu częstochowskiego, Śląska, zdarzają się nawet pacjenci z Łodzi.
Atutem ośrodka stowarzyszenia ˝Los˝ jest fachowy personel - pacjentów przyjmują lekarz i wykwalifikowani rehabilitanci - oraz krótki okres oczekiwania, do 10 dni.
Mimo iż NFZ przyznaje, że region częstochowski ma jeden z najwyższych współczynników dostępności usług rehabilitacyjnych w całym regionie, to stawki, jakie proponuje, wystarczają jedynie na 1/3 kosztów utrzymania.
Tymczasem ˝Los˝ nie ma wciąż podpisanej umowy z NFZ na świadczenie usług rehabilitacyjnych. Pod groźbą zerwania umowy stowarzyszenie podpisało jedynie aneks zapewniający finansowanie zabiegów w pierwszym kwartale - tzw. punkty przeliczeniowe na poziomie roku 2007.
Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił oferty wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych przez specjalistyczny ośrodek stowarzyszenia z uwagi na niespełnienie warunków określonych w przepisach i zarządzeniach prezesa NFZ. Zdaniem stowarzyszenia program komputerowy, w którym wypełnia się ankiety, podaje gotowe warianty odpowiedzi i nie dopuszcza żadnych dodatkowych informacji.
Zarzut braku windy w budynku wielokondygnacyjnym, w którym rehabilitacja odbywa się na wysokim parterze, do którego prowadzi łagodny podjazd, wydaje się bezzasadny. Pozostałe argumenty komisji konkursowej przemawiające za odrzuceniem ofert ośrodka wynikają z niskiej wartości kontraktu, która nie pozwala na zakup drogiego sprzętu, oraz specyfiki tego ośrodka rehabilitacyjnego.
Liczba pacjentów nie maleje, a trudna sytuacja ośrodka, w jakiej w tej chwili się znajduje, stawia pod znakiem zapytania jego dalsze istnienie.
W związku z powyższym zapytuję Panią Minister: Czy oferty Stowarzyszenia ˝Los˝ w Olsztynie dotyczące wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych zostaną ponownie rozpatrzone przez komisję konkursową? Czy ministerstwo zamierza zmodyfikować ankietę pozwalającą na składanie ofert świadczeń zdrowotnych?
Z poważaniem
Poseł Jadwiga Wiśniewska
Warszawa, dnia 26 lutego 2008 r.