VI kadencja
Interpelacja nr 4818
do ministra zdrowia
w sprawie obniżenia stawki refundacji kosztów leczenia dzieci chorych na raka
Pani Minister! Wszyscy specjaliści potwierdzają, iż nowotwory u dzieci stanowią ważny problem współczesnej medycyny, ponieważ są drugą przyczyną zgonów w tej grupie wiekowej (po wypadkach i zatruciach). Każdego roku rozpoznaje się nowotwory złośliwe u około 1100-1200 dzieci. W Polsce w trakcie intensywnej chemioterapii jest każdego roku około 2000-2200 dzieci, a dalszych około 6000 dzieci wymaga monitorowania po zakończonym leczeniu. Dzięki obecnie stosowanym metodom leczenia w Polsce osiągnięto wyleczalność nowotworów u dzieci większą niż u dorosłych i wynosi ona ponad 70% dzieci z chorobą nowotworową, a dla niektórych nowotworów nawet ponad 90%.
Jednakże nowotwory u dzieci zdecydowanie różnią się od występujących u dorosłych. Wpływa na to m.in. większa wrażliwość na stosowane leczenie, jak i młody wiek pacjentów. Profesor Jerzy Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, w raporcie ˝Onkologia dziecięca - osiągnięcia i wyzwania˝ pisze, iż ˝optymalne leczenie dziecka z nowotworem wymaga zastosowania wszystkich możliwych obecnie metod, a więc leczenia skojarzonego i podejścia wielodyscyplinarnego˝. Podkreśla on, że środki finansowe są bardzo ważnym warunkiem, dającym możliwość wyleczenia dziecka z chorobą nowotworową.
Pani Minister! Zespół leczący dziecko z chorobą nowotworową to nie tylko lekarze pediatrzy, specjaliści onkolodzy, hematolodzy dziecięcy, ale również odpowiednio wyszkolone pielęgniarki, psycholodzy, pedagodzy, pracownicy socjalni i pracownicy terapii zajęciowej. Dużym osiągnięciem w tym zakresie było utworzenie specjalizacji lekarskiej szczegółowej w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej. Aktualnie wszystkie ośrodki regionalne onkologii i hematologii dziecięcej mają zapewnioną współpracę wielodyscyplinarną, pozwalającą na rozwiązywanie wszystkich problemów dotyczących diagnostyki i leczenia dziecka z chorobą nowotworową. Ponadto jeszcze 22 listopada 2007 r. w wywiadzie udzielonym na rzecz kampanii ˝Nie nowotworom u dzieci˝ już wcześniej cytowany prof. Jerzy Kowalczyk na pytanie o dostępność w Polsce do leków niezbędnych w procesie leczenia wszelkich spotykanych u dzieci nowotworów odpowiedział: ˝Wszystkie leki, których potrzebujemy, są u nas dostępne. Oczywiście często przy tej okazji jest dużo szarpaniny, żeby mieć zagwarantowane ich finansowanie z NFZ˝.
Pani Minister! Niestety w związku z dosyć pospiesznym wprowadzeniem od 1 lipca 2008 r. nowego systemu rozliczeń szpitali z NFZ (tzw. JGP) pojawiły się poważne problemy dotyczące refundowania leczenia dzieci chorych na nowotwory. Dyrektorzy regionalnych ośrodków onkologii i hematologii dziecięcej alarmują, iż z powodu absurdalnych i niebezpiecznych dla najmłodszych pacjentów nowo wprowadzonych przepisów ich placówki mogą zostać doprowadzone do bankructwa. Grozi to zapaścią w leczeniu polskich dzieci chorych na raka.
W związku z powyższym bardzo proszę Panią Minister o odpowiedzi na pytania:
1. Czy prawdą jest, że od 1 lipca 2008 r. NFZ refunduje stawkę doby chemioterapii dziecka w kwocie dużo niższej niż wcześniej, a mianowicie obniżono ją z 480 zł do 380 zł? Czy przyczyną tej niekorzystnej zmiany jest ujednolicenie w nowym systemie (tzw. JGP) kosztów leczenia dzieci i dorosłych chorych na raka?
2. Czy NFZ od 1 lipca 2008 r. przestał refundować koszty, jakie ponosi szpital w związku z leczeniem dziecka pomiędzy cyklami chemioterapii?
3. Jak zostanie rozwiązany problem refundacji dla klinik i szpitali onkologii dziecięcej kosztów leczenia dzieci chorych na raka, które ukończyły 18 lat? Czy MZ umożliwi tym dzieciom kontynuację leczenia w ośrodku gwarantującym najskuteczniejszą terapię, co przy nowotworach typowych dla wieku dziecięcego jest równoznaczne z leczeniem w klinice onkologii dziecięcej pomimo ukończenia 18. roku życia?
4. Na jakim poziomie od początku bieżącego roku NFZ zaakceptował wnioski o leczenie niestandardowe chorób nowotworowych dzieci? Proszę o przedłożenie danych statystycznych za I półrocze 2008 r. oraz za okres analogiczny 2007 r.
5. Reasumując, Pani Minister, proszę o informację, czy i które z ww. negatywnych zjawisk skutkujących obniżeniem stawki refundacji kosztów leczenia dzieci chorych na raka zostaną wyeliminowane i od kiedy. Dla przypomnienia są to:
a) niższa refundacja stawki doby chemioterapii dziecka,
b) brak refundacji za leczenie dzieci pomiędzy cyklami chemioterapii,
c) brak refundacji dla szpitali dziecięcych za terapie dzieci, które ukończyły 18. rok życia,
d) coraz większe utrudnienia w uzyskaniu zgody na terapię niestandardową również w leczeniu dzieci chorych na raka?
6. Czy i kiedy MZ przeprowadzi sugerowany przez specjalistów rynku zdrowia staranny i rzetelny audyt w klinikach onkologicznych, na podstawie którego ewentualnie dokona weryfikacji cen usług medycznych?
Z poważaniem
Poseł Beata Mazurek
Chełm - Warszawa, dnia 3 września 2008 r.