VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na zapytanie nr 199
w sprawie sytuacji w Walcowni Rur Jedność SA w Siemianowicach Śląskich
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 31 grudnia 2007 r. zawierające zapytanie Pani Poseł Marii Nowak w sprawie Walcowni Rur Jedność sp. z o.o. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Na wstępie należy wyjaśnić, że spółka Walcownia Rur Jedność sp. z o.o. posiada status niewypłacalnego dłużnika, w zasobie którego znajdują się składniki majątkowe - zabezpieczone rzeczowo na rzecz wierzycieli - niezbędne do realizacji inwestycji, jaką jest walcownia ciągła rur bez szwu w Siemianowicach Śląskich. Przedmiotowa inwestycja stanowi zorganizowany zbiór połączonych ze sobą funkcjonalnie składników majątkowych i niemajątkowych, które znajdują się obecnie w zasobach majątkowych różnych osób prawnych. Stąd też walcownia posiada określoną wartość ekonomiczną i może być przedmiotem zainteresowania potencjalnych inwestorów tylko jako skonsolidowany zespół składników majątkowych.
Konsolidację, o której mowa powyżej, prowadzi obecnie grupa kapitałowa Towarzystwa Finansowego Silesia sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, tj. spółki z większościowym (99,6%) udziałem Skarbu Państwa, posiadającej status państwowej osoby prawnej. Podstawowe czynności prawne w tym zakresie prowadzą jednoosobowe spółki Towarzystwa Finansowego Silesia sp. z o.o., jakimi są Walcownia Rur Silesia SA z siedzibą w Siemianowicach Śląskich oraz Ferex sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Podmioty te dokonały przejęcia 74% wierzytelności Walcowni Rur Jedność sp. z o.o. oraz złożyły w dniu 4 września 2007 r. wniosek do Sądu Rejonowego w Katowicach X Wydział Gospodarczy o postawienie Walcowni Rur Jedność sp. z o.o. w stan upadłości z możliwością zawarcia układu likwidacyjnego, w trybie art. 271 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535, ze zm.). Ta forma upadłości dłużnika pozwala w możliwie wysokim stopniu na skrócenie czasu postępowania oraz znaczne ograniczenie jego kosztów.
Równolegle do powyższych działań prowadzone są czynności zmierzające do wyłonienia inwestora, który dokonałby dokończenia budowy walcowni, co jednocześnie prowadziłoby do odzyskania możliwie wysokiej części zaangażowanych w projekt środków publicznych.
Jednocześnie chciałbym poinformować, że w dniu 23 października 2007 r. Komisja Europejska, działając w trybie art. 88 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, wszczęła formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy państwa (publicznej) wobec producentów rur Walcownia Rur Jedność sp. z o.o. i Walcownia Rur Serwis sp. z o.o. (decyzja nr C 48/2007, ex NN 60/2007). Skutkiem powyższego postępowania może być uznanie przez Komisję Europejską form zaangażowania środków publicznych w ww. podmiotach za niedozwoloną pomoc publiczną oraz określenie obowiązku jej zwrotu, co w sposób istotny komplikuje omawiany proces.
Odnosząc się do pytań zadanych przez Panią Poseł wyjaśniam, że:
1. Jakie działania przewiduje minister skarbu państwa, aby wydatkowane dotychczas środki w wysokości ok. 600 mln zł nie zostały zmarnowane i pozwoliły na stworzenie nowych miejsc pracy?
Odpowiedzią na powyższe pytanie jest prowadzony obecnie proces konsolidacji majątku niezbędnego do uruchomienia walcowni w Siemianowicach Śląskich oraz czynności zmierzające do wyłonienia inwestora dla tego projektu. Działania w tym zakresie prowadzone są przez Towarzystwo Finansowe Silesia sp. z o.o., tj. odrębną od Skarbu Państwa osobę prawną. Stąd też rola ministra skarbu państwa ogranicza się w omawianym przypadku do realizacji praw i obowiązków korporacyjnych wynikających z uprawnień wspólnika oraz wyrażania zgód, o których mowa w art. 5a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o wykonywaniu uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 493, ze zm.).
2. Jak przebiegają rozmowy z inwestorem i kiedy można spodziewać się podpisania umowy?
Towarzystwo Finansowe Silesia sp. z o.o. prowadzi obecnie rozmowy z potencjonalnymi inwestorami branżowymi, którzy są zainteresowani projektem walcowni w Siemianowicach Śląskich. Podpisanie stosownych umów rozporządzających w tym zakresie będzie mogło nastąpić po konsolidacji majątku walcowni.
3. Czy rozmowy z inwestorem toczą się wokół tematu budowy polskiego sektora rurowego, w oparciu o WRJ, WRA i inne zakłady hutnicze produkujące rury?
Towarzystwo Finansowe Silesia sp. z o.o. prowadzi rozmowy dotyczące wyłącznie walcowni rur znajdujących się w jej grupie kapitałowej.
4. Kiedy można spodziewać się oddania do użytku WRJ i rozpoczęcia produkcji, na co oczekują mieszkańcy Siemianowic śląskich?
Z dokumentów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Skarbu Państwa, opracowanych przez prof. dr hab. Jana Kazaneckiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wynika, że realizacja walcowni ciągłej rur bez szwu w Siemianowicach Śląskich szacowana jest na okres dwóch lat od przejęcia przez zainteresowany podmiot placu budowy. Okoliczność ta uzależniona jest jednak od szeregu przesłanek o charakterze obiektywnym oraz możliwości wyłonionego inwestora.
Z poważaniem
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 22 stycznia 2008 r.