VI kadencja
Odpowiedź ministra rozwoju regionalnego - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na zapytanie nr 7633
w sprawie niedostatecznego wsparcia dla gm. Sztabin w ramach Programu Operacyjnego ˝Rozwój Polski Wschodniej˝ oraz potrzeby dodatkowego wsparcia i pomocy w jej rozwoju
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 24 sierpnia br., sygn. BM-I-0700-283 do 337-BB/10, dotyczące zapytań pana posła Jarosława Matwiejuka w sprawie niedostatecznego wsparcia w ramach PO ˝Rozwój Polski Wschodniej˝ oraz potrzeby dodatkowego wsparcia i pomocy w rozwoju dla wymienionych w piśmie gmin, przekazuję wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.
Odnosząc się do pytania 1., w jaki sposób rząd zamierza wyrównywać dysproporcje w rozwoju tego obszaru, pragnę poinformować, że w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020. Regiony, miasta, obszary wiejskie (KSRR), w celu 2 KSRR: Budowanie spójności terytorialnej i przeciwdziałanie marginalizacji obszarów problemowych przewidziano, iż ˝cel ten będzie osiągany przez koncentrację działań i środków w kilku podstawowych kierunkach: wzmacnianie istniejącej sieci miast i wspomaganie urbanizacji, rozwój zasobów ludzkich i kapitału społecznego, rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie infrastrukturalnych i instytucjonalnych warunków do zwiększania poziomu inwestycji i wzrostu wydajności pracy˝. Ponadto Polska Wschodnia będzie dalej objęta ˝Strategią rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020˝, która jest obecnie aktualizowana.
Odnosząc się do pytania 2. dotyczącego środków możliwych do wykorzystania w ramach Programu Operacyjnego ˝Rozwój Polski Wschodniej˝ 2007-2013 (PO RPW), pragnę poinformować, co następuje. W ramach PO RPW, będącego dodatkowym instrumentem wsparcia województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, realizowane są przede wszystkim projekty duże (w sensie ich wartości oraz pod względem zakresu). Są to duże inwestycje w infrastrukturę uczelni, przede wszystkim w miastach wojewódzkich i powiatowych (w województwie podlaskim są to Białystok i Łomża), duże inwestycje drogowe, inwestycje w systemy miejskiego transportu zbiorowego, inwestycje w infrastrukturę dla działalności innowacyjnej oraz w infrastrukturę turystyki kongresowej i targowej, które mają przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Pragnę podkreślić, że projekty realizowane w ramach PO RPW to przede wszystkim projekty o charakterze regionalnym i ponadregionalnym.
Na obszarze wskazanym w zapytaniach pana posła realizowany jest projekt ˝Budowa i uruchomienie Podlaskiego Parku Przemysłowego˝ o wartości ok. 15,09 mln PLN, którego beneficjentem jest gmina Czarna Białostocka.
Gminy położone w województwie podlaskim korzystają ze wsparcia, produktów bądź rezultatów osiąganych dzięki realizacji w ramach PO RPW następujących projektów o charakterze horyzontalnym:
- ˝Reporęczenia szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MSP. Instrument wsparcia funduszy poręczeniowych w Polsce Wschodniej˝.
Przedmiotem projektu jest organizacja i wzmocnienie systemu prowadzenia działalności reporęczeniowej dla funduszy prowadzących działalność poręczeniową w pięciu województwach Polski Wschodniej. Poręczenia udzielane będą funduszom, wyłonionym w trybie konkursowym, które wykażą najbardziej efektywne wsparcie poręczeniami dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnego poziomu ryzyka.
Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępności przedsiębiorców z obszaru Polski Wschodniej do zewnętrznych źródeł finansowania i podniesie gotowość przedsiębiorców do inwestowania, szczególnie z sektora MSP. Dzięki mechanizmowi odnawialności (udostępnienia środków po ich wykorzystaniu), który powoduje powstanie mechanizmu dźwigni finansowej, możliwe będzie bezpośrednie wykorzystanie wsparcia przez większą grupę docelową niż przy wsparciu zaplanowanym w formie dotacyjnej dla MSP.
Projekt w trakcie realizacji.
Całkowita wartość projektu wynosi 98,29 mln PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 83,55 mln PLN).
- ˝Program promocji gospodarczej Polski Wschodniej˝.
Przedmiotem projektu jest promocja gospodarcza województw Polski Wschodniej obejmująca m.in. badania marketingowe pod kątem pozyskania inwestorów zagranicznych oraz wyłonienia potencjalnych rynków eksportowych, identyfikację potencjału inwestycyjnego i eksportowego, kampanię promocyjną w mediach krajowych i zagranicznych, tworzenie materiałów promocyjnych, baz danych, portali, wortali, serwisów i stron internetowych, organizację imprez targowo-wystawienniczych, konferencyjno-kongresowych, forów ekonomicznych, misji branżowych i wizyt studyjnych.
Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu zainteresowania ofertą gospodarczą Polski Wschodniej, zbudowania wizerunku obszaru atrakcyjnego inwestycyjnie oraz wypromowania go jako pomostu współpracy między Europą Wschodnią i Zachodnią.
Projekt w trakcie realizacji.
Całkowita wartość projektu wynosi 86 mln PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 73,10 mln PLN).
- ˝Tworzenie i rozwój sieci współpracy centrów obsługi inwestora˝.
Przedmiotem projektu jest utworzenie sieci centrów obsługi inwestorów w regionie Polski Wschodniej, której głównym celem będzie aktywne wspieranie procesu podnoszenia poziomu potencjału gospodarczego i atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski Wschodniej poprzez zbudowanie stałej platformy kooperacji oraz zintegrowanego systemu obsługi inwestorów zewnętrznych.
Grupę docelową projektu stanowią przedsiębiorcy zagraniczni i krajowi, zainteresowani zaangażowaniem nakładów finansowych na terenach Polski Wschodniej; zagraniczne i krajowe izby gospodarcze, organizacje i stowarzyszenia gospodarcze oraz podmioty okołobiznesowe, jednostki samorządu terytorialnego szczebla regionalnego, powiatowego i lokalnego.
Projekt w trakcie realizacji.
Całkowita wartość projektu wynosi 20,46 mln PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 16,94 mln PLN).
- ˝Lokalne centra obsługi inwestora - Eastern European Gateway˝.
Celem projektu jest wzrost zainteresowania ofertą gospodarczą Polski Wschodniej. W ramach projektu powstanie narzędzie do kompleksowej obsługi inwestorów krajowych i zagranicznych na obszarze Polski Wschodniej. Obejmie ono utworzenie wortalu, budowę systemu lokalnych centrów obsługi inwestora oraz specjalistycznego oprogramowania. Elementem projektu jest promocja i reklama projektu na rynkach zewnętrznych UE, w szczególności w regionach zamieszkanych przez Polonię i w dużych ośrodkach biznesowych. W projekcie założono organizację tematycznych konferencji podczas prestiżowych międzynarodowych targów na terenie Polski i za granicą.
Projekt w trakcie realizacji.
Całkowita wartość projektu wynosi 10,30 mln PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 7,84 mln PLN).
- ˝Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej˝.
Projekt zakłada budowę ponadregionalnej sieci szerokopasmowej składającej się z pięciu regionalnych sieci szerokopasmowych na terenie województw Polski Wschodniej. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia dostępu do Internetu szerokopasmowego na obszarze Polski Wschodniej.
Przewidywany okres realizacji projektu to lata 2011-2015.
Całkowity koszt realizacji projektu to ok. 1 mld PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - ok. 900 mln PLN), w przypadku województwa podlaskiego - ok. 200 mln PLN.
- ˝Promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki˝.
Przedmiotem projektu jest kompleksowa promocja zrównoważonego rozwoju turystyki w Polsce Wschodniej. W ramach projektu Polska Wschodnia będzie promowana jako miejsce aktywnego wypoczynku.
Promocja realizowana jest ponadregionalnie poprzez ujęcie Polski Wschodniej jako jednego makroregionu lub naturalnych regionów geograficznych, kulturowych, turystycznych, bez skupiania się na podziałach administracyjnych. Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie wskaźników PO RPW, w zakresie liczby kampanii promujących zrównoważony rozwój turystyki.
Projekt w trakcie realizacji.
Całkowita wartość projektu wynosi 23,94 mln PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 20,35 mln PLN).
- ˝Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej˝.
Przedmiotem projektu jest stworzenie infrastruktury dla ruchu rowerowego, co stanowi element zrównoważonego rozwoju systemu transportowego województw objętych PO RPW.
Projekt składa się z dwóch komponentów:
- wytyczanie i oznakowanie tras rowerowych oraz rozbudowa i inne roboty budowlane w zakresie dróg (ścieżek) dla rowerów o utwardzonej nawierzchni, które umożliwią bezpieczne przemieszczanie się turysty rowerowego oraz połączą miejsca kluczowe z punktu widzenia ruchu rowerowego (dworce kolejowe, autobusowe, parkingi, atrakcje turystyczne);
- budowa i montaż podstawowej infrastruktury towarzyszącej, tj. stojaków na rowery, wiat postojowych, wiat widokowych itp., oraz innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu po drogach (ścieżkach) rowerowych realizowanych w ramach programu.
Projekt realizowany będzie na terenie wszystkich województw Polski Wschodniej, a jego oddziaływanie będzie miało charakter zarówno regionalny, jak i ponadregionalny. Ponadregionalny charakter zapewni wytyczenie spójnej trasy biegnącej przez wszystkie województwa Polski Wschodniej. Projekt przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów oraz umożliwi aktywne spędzanie wolnego czasu. Realizacja projektu w znacznym stopniu wpłynie na osiągnięcie wskaźników PO RPW w zakresie długości nowych wytyczonych i oznakowanych tras rowerowych, a także wzrost liczby udostępnionych rowerzystom atrakcji turystycznych.
Przewidywany okres realizacji projektu to lata 2012-2015.
Całkowita wartość projektu wynosi 172,82 mln PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 146,90 mln PLN).
Odnosząc się do pytań 3. i 4. dotyczących dodatkowych środków na rozwój Polski Wschodniej, pragnę poinformować, że gminy położone w województwie podlaskim bądź podmioty działające na ich terenie mogą się również ubiegać o dofinansowanie projektów konkursowych w ramach następujących działań:
- Działanie I.3 PO RPW: Wspieranie innowacji.
Dofinansowanie będzie udzielane na realizację projektów polegających na przygotowaniu terenów do działalności inwestycyjnej związanej z parkami i inkubatorami lub przygotowaniu terenów inwestycyjnych na potrzeby stworzenia obszarów produkcyjnych oraz stref nowoczesnych usług.
Wymagana minimalna całkowita wartość projektu wynosi 4 mln PLN.
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o wsparcie są przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz związki jednostek samorządu terytorialnego.
Wkład ze środków unijnych (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) na realizację wsparcia w ramach konkursu wynosi: 36,78 mln EUR, co stanowi równowartość 144 mln PLN.
Aktualny nabór wniosków trwa do 30 września br.
- Działanie I.4 PO RPW: Promocja i współpraca, obszar: tworzenie i rozwój klastrów.
Dofinansowanie będzie udzielane na realizację działań związanych m.in. z:
- projektowaniem, tworzeniem i obsługą baz danych, portali, wortali, serwisów i stron internetowych na potrzeby rozwoju klastra, promujących rozwój klasteringu;
- organizacją spotkań tematycznych członków klastra, seminariów, konferencji promujących potencjał klastra, stymulujących rozwój klastra, powiązań międzyklastrowych, popularyzujących ideę klasteringu w Polsce Wschodniej; organizacją zagranicznych misji branżowych;
- podnoszeniem innowacyjności i konkurencyjności klastra poprzez zakup licencji, wyników badań, analiz, ekspertyz, technologii, know-how, patentów i nieopatentowanej wiedzy technicznej;
- opracowaniem, wykonaniem i dystrybucją materiałów promocyjnych i informacyjnych dotyczących klastra, rozwoju idei klasteringu w Polsce Wschodniej.
Minimalna wartość całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu wynosi 2 mln PLN.
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o wsparcie są podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności oraz jednostki naukowe.
Wsparcie może być udzielone na tworzenie i rozwój klastra, obejmującego co najmniej pięciu przedsiębiorców, co najmniej jedną jednostkę naukową i co najmniej jeden podmiot działający na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności, mających siedzibę, lub w przypadku osoby fizycznej - miejsce zamieszkania, na terenie co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej
Nabór wniosków planowany jest na przełomie 2010 i 2011 r.
- Działanie I.4 PO RPW: Promocja i współpraca, obszar: tworzenie polityki rozwoju regionalnego.
Dofinansowanie będzie udzielane na realizację działań związanych z:
- prowadzeniem badań analitycznych, przygotowywaniem analiz, ekspertyz dotyczących rozwoju społeczno-gospodarczego, potencjału turystycznego i kulturowego Polski Wschodniej;
- organizacją spotkań, seminariów, konferencji na temat rozwoju Polski Wschodniej, identyfikacji i wykorzystania głównych szans rozwojowych oraz wspólnego potencjału inwestycyjnego województw Polski Wschodniej;
- opracowaniem, wykonaniem i dystrybucją materiałów promocyjnych i informacyjnych dotyczących potencjału gospodarczego, turystycznego i kulturowego Polski Wschodniej;
- projektowaniem, tworzeniem i obsługą baz danych, portali, wortali, serwisów i stron internetowych o tematyce związanej z wdrażaniem polityki spójności na obszarze Polski Wschodniej;
- budowaniem stałej platformy współpracy pomiędzy województwami Polski Wschodniej.
Minimalna wartość całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu wynosi 0,2 mln PLN.
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o wsparcie są co najmniej dwie jednostki samorządu terytorialnego z minimum dwóch województw Polski Wschodniej, działające wspólnie, z których każda posiada potencjał finansowy, techniczny, kadrowy i organizacyjny niezbędny do realizacji projektu.
Nabór wniosków planowany jest na przełomie 2010 i 2011 r.
Jednym z projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach obszaru tworzenie polityki rozwoju regionalnego w wyniku pierwszego naboru wniosków (w 2009 r.), jest projekt ˝Razem dla Polski Wschodniej˝ o wartości 0,57 PLN (w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 0,49 mln PLN), realizowany m.in. na obszarze gmin Brańsk i Rudka w województwie podlaskim.
Z poważaniem
Minister
Elżbieta Bieńkowska
Warszawa, dnia 10 września 2010 r.