VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie przepisów rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 19 grudnia 2008 r. dotyczącego rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 4426

w sprawie przepisów rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 19 grudnia 2008 r. dotyczącego rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Ryszarda Terleckiego (nr SPS-024-4426/09) dotyczące rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów oraz wzorów dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły wyższe uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

   Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) w art. 167 ust. 3 zawiera delegację dla ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego do określenia, w drodze rozporządzenia, m.in. warunków wydawania i wzorów dyplomów, uwzględniając formę studiów. Zgodnie z definicją ustawową forma studiów to określenie: ˝studia stacjonarne˝ oraz ˝studia niestacjonarne˝, dlatego też we wzorze dyplomu, który wprowadza cytowane przez pana posła Ryszarda Terleckiego rozporządzenie z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie (Dz. U. z 2009 r. Nr 11, poz. 61, z późn. zm.), przewidziano obowiązek dokonania stosownego wpisu.

   W omawianym rozporządzeniu, które weszło w życie 10 lutego 2009 r., przewidziano także przepis przejściowy - według wzorów poprzednio obowiązujących uczelnie mogły wydawać dyplomy do końca czerwca br.

   Pozwolę sobie zauważyć, iż społeczność akademicka oczekiwała na nowe wzory dyplomów oraz świadectw, do których wydania został upoważniony minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, gdyż zmiany systemowe w obszarze szkolnictwa wyższego, które wprowadziła ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, nie znajdowały potwierdzenia w treści i wzorach wydawanych dyplomów ukończenia studiów, w tym m.in. brakowało wzoru ukończenia studiów pierwszego stopnia (był wzór dyplomu ukończenia wyższych studiów zawodowych), wzoru ukończenia studiów drugiego stopnia (był wzór ukończenia uzupełniających studiów magisterskich), brakowało także wzoru dyplomów ukończenia studiów prowadzonych wspólnie przez różne uczelnie i instytucje (także zagraniczne) oraz wzoru świadectwa ukończenia studiów podyplomowych. Na brak tego ostatniego wzoru zwróciła uwagę także Najwyższa Izba Kontroli, zobowiązując ministerstwo do jak najszybszego uzupełnienia dokumentu. Wszystkie te wzory, ze względu na konstrukcję art. 167 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, musiały zostać wydane jednocześnie, w jednym akcie prawnym.

   Jeśli natomiast chodzi o dokonanie wyboru formy studiów przez studentów, to informacja o formie studiów - stacjonarnej lub niestacjonarnej - zawarta w dyplomie ukończenia studiów stanowi potwierdzenie pewnego stanu rzeczy. Wprowadzone przez nowe rozporządzenie, którego wydanie winno być spodziewane zarówno przez studentów, jak i władze uczelni, zmiany w treści dyplomów wynikają wprost z delegacji ustawowej. Obecnie - bez ewentualnych zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym - nie widzę możliwości wprowadzenia zmian w omawianym rozporządzeniu.

   Łączę wyrazy szacunku

   Podsekretarz stanu

   Grażyna Prawelska-Skrzypek

   Warszawa, dnia 26 sierpnia 2009 r.