VI kadencja

Zapytanie w sprawie perspektyw zagospodarowania majątku po zlikwidowanej Cukrowni Ostrowy w powiecie kutnowskim

Zapytanie nr 240

do ministra skarbu państwa

w sprawie perspektyw zagospodarowania majątku po zlikwidowanej Cukrowni Ostrowy w powiecie kutnowskim

   Szanowny Panie Ministrze! W 2006 r. Krajowa Spółka Cukrowa podjęła decyzję o wygaszeniu produkcji cukru w Cukrowni Ostrowy w powiecie kutnowskim. Decyzja ta pociągnęła za sobą wiele negatywnych skutków. Cukrownia Ostrowy była jedynym dużym podmiotem gospodarczym na terenie gminy Nowe Ostrowy. Uprawą buraka zajmowało się 1,5 tys. plantatorów z terenu gminy oraz sąsiednich terenów. Cukrownia była największym płatnikiem podatków na terenie gminy. Likwidacja zakładu doprowadziła do pozbawienia źródła stałego dochodu ok. 150 rodzin.

   Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej, podejmując decyzję o likwidacji Cukrowni Ostrowy, zapewniał o możliwościach uruchomienia produkcji alternatywnej na terenie zakładu. Mówiło się wówczas o produkcji biokomponentów do paliw płynnych. Niestety do tej pory nie podjęto stosownych działań, by spełnić tę obietnicę, a majątek po upadłej cukrowni systematycznie jest wywożony do innych cukrowni bądź złomowany. Nie znaleziono też nabywcy masy po likwidowanym zakładzie.

   Szanowny Panie Ministrze!

   1. W jaki sposób przewiduje Pan Minister zagospodarowanie majątku po zlikwidowanej Cukrowni Ostrowy?

   2. Czy istnieją szanse na uruchomienie produkcji alternatywnej w miejscu niefunkcjonującej dziś Cukrowni Ostrowy? Czy będzie uruchomiona produkcja biokomponentów do paliw płynnych?

   3. Jakie kolejne cukrownie są przewidziane przez Krajową Spółkę Cukrową do likwidacji?

   4. Jakie są plany Krajowej Spółki Cukrowej i ministra skarbu państwa w stosunku do Cukrowni Dobrzelin w powiecie kutnowskim?

   Poseł Tadeusz Woźniak

   Warszawa, dnia 20 grudnia 2007 r.