VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Witkowicach

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 4892

w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Witkowicach

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pani Beaty Szydło, posła na Sejm RP, oraz grupy posłów, z dnia 25 września 2009 r., w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie (Witkowice), przesłane przy piśmie marszałka Sejmu z dnia 30 września 2009 r., znak: SPS-024-4892/09, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

   Odnosząc się do przedmiotowej sprawy, uprzejmie informuję, iż zadania z zakresu określania jakości i dostępności oraz analizy kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym do prawidłowego zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przeprowadzanie konkursów ofert, rokowań i zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także monitorowanie ich realizacji i rozliczanie, zgodnie z przepisem art. 97 ust 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), należą do kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia.

   W związku z powyższym minister zdrowia zwrócił się do dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o przedstawienie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Ze stanowiska dyrektora oddziału wynika, że oddział w żadnym szpitalu woj. małopolskiego nie wstrzymał zabiegów związanych z leczeniem zwyrodnienia siatkówki oka. Jednocześnie dyrektor poinformował, iż wartość umowy zawartej w 2009 r. z Wojewódzkim Szpitalem Okulistycznym w Krakowie wynosi 11 727 450 zł, a wysokość świadczeń ponadlimitowych za okres: od 01.01.2009 r. do 31.08.2009 r. wynosi 571 096,06 zł.

   Oddział poinformował ponadto, iż pomimo pewnych niewykonań w ww. zakresie świadczeń szpital nie wystąpił z wnioskiem o przesunięcia między wyróżnikami w zakresie okulistyki. Ponadto dyrektor oddziału poinformował, iż aktualnie brak jest dodatkowych środków finansowych na zwiększenie kontraktu w rodzaju leczenie szpitalne, a każdorazowe przekazanie dodatkowych środków finansowych świadczeniodawcom może nastąpić tylko w chwili zmiany planu finansowego NFZ oraz na jednakowych zasadach dla wszystkich świadczeniodawców.

   Odnosząc się do kwestii zapłaty za świadczenia tzw. ponadlimitowe, pragnę poinformować, że zgodnie z przepisami ww. ustawy o świadczeniach podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej jest umowa, która określa m.in. rodzaj i zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, zasady rozliczeń pomiędzy funduszem a świadczeniodawcami oraz kwotę zobowiązania funduszu wobec świadczeniodawcy. W związku z tym co do zasady świadczenia są finansowane przez NFZ do wysokości limitów określonych umową. Natomiast możliwość sfinansowania dodatkowych świadczeń zrealizowanych ponad limit określony umową może być rozważana w konkretnej sytuacji, wynikającej m.in. z dysponowania przez NFZ dodatkowymi środkami finansowymi. Powyższe wynika również z konstrukcji przepisów ustawy dotyczących gospodarki finansowej NFZ, zgodnie z którymi plan finansowy NFZ jest zrównoważony w zakresie przychodów i kosztów. Jednocześnie łączna suma zobowiązań funduszu wynikających z zawartych ze świadczeniodawcami umów nie może przekroczyć wysokości kosztów przewidzianych na ten cel w planie finansowym.

   Ponadto przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484) określają, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest zobowiązany do sfinansowania świadczeń udzielonych w okresie rozliczeniowym do kwoty zobowiązania funduszu wobec świadczeniodawcy określonej w umowie. Okres rozliczeniowy został zdefiniowany jako okres roku kalendarzowego albo inny, zawierający się w roku kalendarzowym, okres oznaczony w umowie. Rozliczenie wykonania umowy następuje najpóźniej w terminie 45 dni po upływie okresu rozliczeniowego (§ 14 ust. 1, § 1 pkt 6, § 27 ust. 1 załącznika do ww. rozporządzenia).

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jakub Szulc

   Warszawa, dnia 21 października 2009 r.