VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie stosowania art. 109 ust. 3a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dotyczącego możliwości odstąpienia od warunków zatrudniania nauczycieli akademickich zapisanych w art. 114 tej ustawy

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 12322

w sprawie stosowania art. 109 ust. 3a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dotyczącego możliwości odstąpienia od warunków zatrudniania nauczycieli akademickich zapisanych w art. 114 tej ustawy

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Jarosława Gowina oraz grupy posłów (pismo z dnia 29 października 2009 r., znak: SPS-023-12322/09), uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Zgodnie z wprowadzonym od dnia 10 października 2007 r. art. 109 ust. 3a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.), wobec osób, które stopień naukowy uzyskały za granicą, można odstąpić od warunków zatrudnienia określonych w art. 114 tej ustawy. A zatem zatrudnienie takiej osoby nie wymaga przeprowadzenia procedury nostryfikacyjnej przewidzianej w art. 24 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.).

   W powyższym świetle co do zasady wydawać się może, że spełniony będzie warunek posiadania minimum kadrowego, o którym mowa w art. 9 pkt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, jeśli w jego skład zaliczone są również osoby zatrudnione na podstawie art. 109 ust. 3a omawianej ustawy. Ustawa nie wprowadza tu żadnych ograniczeń formalnych ani też nie zawiera przepisów prowadzących wprost do odmiennej interpretacji.

   Niemniej podnieść należy, iż wprowadzenie art. 109 ust. 3a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym nie wyłącza stosowania w dalszym ciągu obowiązujących przepisów o uznawaniu kwalifikacji nabytych poza granicami kraju - art. 24 ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 3 czerwca 2005 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 104, poz. 874, z późn. zm.). Gdyby miało być inaczej, ustawa wprowadzająca art. 109 ust. 3a zapewne dokonałaby adekwatnych zmian w wymienionych przepisach.

   Pozwolę sobie jednocześnie wyjaśnić, że jednym z zadań Państwowej Komisji Akredytacyjnej jest weryfikacja minimum kadrowego wymaganego od uczelni, aby mogła prowadzić określony kierunek studiów. W procesie akredytacji Państwowa Komisja Akredytacyjna może kwestionować zaliczenie niektórych osób do minimum kadrowego m.in. z uwagi na nieadekwatność ich zainteresowań i dorobku naukowego do problematyki danego kierunku studiów. W ocenach takich Państwowa Komisja Akredytacyjna zachowuje całkowitą niezależność. W tym stanie rzeczy nie można wykluczyć sytuacji, w której w procesie akredytacji uznania do minimum kadrowego osoby posiadającej stopień naukowy uzyskany za granicą, w wątpliwych przypadkach, pomocna będzie procedura przewidziana w ustawie o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

   W założeniach do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, przyjętych przez Radę Ministrów, proponuje się rozwiązania, które uproszczą procedurę zatrudniania i potwierdzania pozycji naukowej obcokrajowców oraz obywateli polskich, których kariera naukowa przebiegała za granicą. Pozwoli to zwiększyć motywację do powrotów z zagranicy i kontynuowania kariery akademickiej w Polsce, a także do zatrudniania w polskich uczelniach zagranicznych naukowców.

   Łączę wyrazy szacunku

   Podsekretarz stanu

   Witold Jurek

   Warszawa, dnia 20 listopada 2009 r.