VI kadencja

Zapytanie w sprawie projektu planu finansowego dla Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na finansowanie świadczeń zdrowotnych w 2011 r.

Zapytanie nr 7746

do ministra zdrowia

w sprawie projektu planu finansowego dla Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na finansowanie świadczeń zdrowotnych w 2011 r.

   Zaproponowany poziom finansowania świadczeń zdrowotnych na rok 2011 dla województwa śląskiego jest niższy od obowiązującego w roku bieżącym o 2,9%, tj. o kwotę 200 313 tys. zł, a w odniesieniu do faktycznych potrzeb na rok przyszły aż o 7,4%, czyli o niemal 550 mln zł. Dynamika zaproponowanego przyrostu na rok 2011 w stosunku do roku 2010 plasuje Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na bardzo odległym 14. miejscu. Utrzymanie zaproponowanego dla województwa śląskiego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych spowoduje drastyczne pogorszenie jakości i dostępności do nich, doprowadzi do realnego zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców regionu. Skutkować będzie także pogłębieniem zapaści finansowej szpitali i innych placówek służby zdrowia, zniweczy wysiłki, jakie placówki te wspólnie ze swoimi organami założycielskimi włożyły w przeprowadzenie u siebie procesów restrukturyzacyjnych i inwestycyjnych.

   Sytuacja taka budzi słuszne protesty wielu środowisk. Swoje oświadczenia i stanowiska krytykujące tego typu działania wyraziły m.in. Konwent Starostów Województwa Śląskiego, Śląski Związek Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej i Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego Porozumienie Zielonogórskie. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Regionu Śląskiego nie wykluczył ogłoszenia strajku.

   Mając na uwadze przedstawione powyżej informacje, zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Jakie działania zamierza podjąć Pani Minister w celu zapewnienia stabilizacji systemu ochrony zdrowia na Śląsku?

   2. Czy podejmie Pani inicjatywę dążącą do zwiększenia zaproponowanego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych na rok 2011 dla regionu śląskiego co najmniej do postulowanej przez środowiska samorządowe i lekarskie kwoty 7 365 130 tys. zł?

   Z poważaniem

   Poseł Wojciech Szarama

   Bytom, dnia 18 sierpnia 2010 r.