VI kadencja

Interpelacja w sprawie zagrożeń wynikających z zamieszkiwania przy liniach elektroenergetycznych

Interpelacja nr 9909

do ministra środowiska

w sprawie zagrożeń wynikających z zamieszkiwania przy liniach elektroenergetycznych

   Pola elektromagnetyczne są jednym z najbardziej inwazyjnych narażeń środowiskowych. Urządzenia domowe, takie jak lodówka, telewizor czy komputer wytwarzają pole tego rodzaju. Jest to jednak nie szkodliwe dla zdrowia człowieka. Niestety, linie elektromagnetyczne wytwarzają niekorzystne promieniowania. Osoby mieszkające w odległości 0-300 m od linii wysokiego napięcia narażone są na oddziaływanie tego pola przez 24 h na dobę. Oddziaływanie to jest szczególnie niebezpieczne w czasie snu, gdy organizm powinien odpoczywać.

   Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że pole magnetyczne 50/60 Hz jest przypuszczalnym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi. Ponadto organizacja ta wskazuje na inne zagrożenia, takie jak: depresja, samobójstwa, zaburzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcji rozrodczych, zaburzenia rozwoju, zaburzenia odporności. Skutki neurobehawioralne i choroby neurodegeneracyjne wymagają dalszych badań, a związek ich występowania z ekspozycją na pole elektromagnetyczne jest słabszy niż dla białaczki dziecięcej. Niestety, w Polsce dopuszcza się w zabudowaniach, gdzie mieszkają również dzieci, pole magnetyczne o wartości indukcji pola magnetycznego 75 ŚT, co oznacza, że jest on o 187 razy większy od tego, które uznano za przypuszczalnie rakotwórcze.

   Aby zmniejszyć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka pól elektromagnetycznych należałoby nanieść zmianę dopuszczalnych limitów tego pola na terenach, gdzie przebywają szczególnie dzieci i kobiety w ciąży. Niedopuszczalne jest, aby 22 m od linii najwyższych napięć budowane były przedszkola i osiedla mieszkaniowe. Alternatywą dla przemysłu energetycznego jest budowanie linii elektroenergetycznych pod ziemią, w sąsiedztwie obszarów zaludnionych, gdzie wpływ na organizm ludzki byłby niewielki. Taki system został wprowadzony w Dolnej Saksonii i Australii i został on pozytywnie oceniony przez naukowców.

   W związku z tym mam do Pana Ministra następujące pytania:

   1. Czy ministerstwo planuje udostępnić społeczeństwu aktualne mapy przedstawiające narażenie na linie wysokiego napięcia i czy zostaną one umieszczone na stronie internetowej, aby opinia publiczna mogła się z nimi zapoznać?

   2. Czy ministerstwo przygotowuje nowe projekty dotyczące zmniejszenia szkodliwego dla człowieka promieniowania?

   3. Jaka jest opinia Pana Ministra o rozwiązaniach zastosowanych w innych krajach oraz o uznaniu osób cierpiących na nadwrażliwość elektromagnetyczną za osoby niepełnosprawne w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony, co ma miejsce w Szwecji?

   Z poważaniem

   Poseł Teresa Piotrowska

   Warszawa, dnia 26 maja 2009 r.