VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1359
w sprawie Centrum Edukacji Artystycznej
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pytania pani poseł Hanny Zdanowskiej, przesłanego przy piśmie z dnia 9 kwietnia 2008 r. (SPS-024-1359/08), dotyczącego funkcjonowania Centrum Edukacji Artystycznej pragnę przedstawić Panu Marszałkowi następujące informacje.
Centrum Edukacji Artystycznej powstało na bazie Centralnego Ośrodka Pedagogicznego Szkolnictwa Artystycznego w 1992 r., jako jednostka organizacyjna obsługująca szkoły i placówki artystyczne. Przez kolejne lata zakres czynności centrum ulegał zmianom przez dostosowanie do kompetencji ministra jako organu prowadzącego i organu nadzoru wobec szkół i placówek artystycznych. Rozporządzenie ministra kultury z 22 września 2004 r. w sprawie specjalistycznej jednostki nadzoru określa obecny charakter zadań realizowanych przez CEA. Ostatnia zmiana rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie specjalistycznej jednostki nadzoru miała miejsce w październiku 2007 r. w związku z powołaniem w sierpniu 2007 r. Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych. Z kompetencji CEA wyłączono organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli.
W chwili obecnej centrum, realizując swoje zadania wobec 626 szkół artystycznych, w tym 260 prowadzonych przez MKiDN, zatrudnia 26 pracowników administracyjnych, 27 pracowników pedagogicznych (wizytatorów), w tym 15 wizytatorów regionalnych. Obowiązki pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach opisane są w regulaminie organizacyjnym CEA, który zgodnie z rozporządzeniem ministra kultury z dnia 22 września 2004 r. w sprawie specjalistycznej jednostki nadzoru ustalił dyrektor centrum, a zatwierdził minister właściwy ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Zadania wynikające z nadzoru ministra nad działalnością centrum wykonywane są przez Departament Szkolnictwa Artystycznego MKiDN. Odpowiedzialność za właściwą realizację w imieniu ministra zadań organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego wymaga od kierownictwa placówki, jak i od DSA stałego monitorowania poprawności działań centrum i skutecznych reakcji w przypadku niedociągnięć. Wszelkie błędy powstałe w konsekwencji uchybień wizytatorów CEA są na bieżąco korygowane. W uzasadnionych przypadkach wraz z korektą niedociągnięć dokonywane są zmiany personalne na stanowiskach wizytatorów regionalnych.
Z wyrazami szacunku
Sekretarz stanu
Piotr Żuchowski
Warszawa, dnia 28 kwietnia 2008 r.