VI kadencja

Interpelacja w sprawie przywrócenia wypłaty ekwiwalentu węglowego byłym pracownikom zakładów górniczych rejonu częstochowsko-kłobuckiego

Interpelacja nr 1555

do ministra gospodarki

w sprawie przywrócenia wypłaty ekwiwalentu węglowego byłym pracownikom zakładów górniczych rejonu częstochowsko-kłobuckiego

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra z interpelacją dotyczącą przywrócenia wypłaty ekwiwalentu węglowego byłym pracownikom zakładów górniczych rejonu częstochowsko-kłobuckiego.

   Przedsiębiorstwa i zakłady górnicze kopalnictwa rud żelaza pracowały do 1994 r. na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla Górnictwa Rud z 01.01.1975 r., zawartego pomiędzy ministrem przemysłu ciężkiego a Zarządem Głównym Związku Zawodowego Górników, i porozumienia o wprowadzeniu ˝Zakładowego Systemu Wynagrodzeń Pracowników˝ z Ministerstwem Pracy i Płac oraz Spraw Socjalnych, ponawiając to porozumienie w 1992 r. w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1991 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa ˝Karta Górnika˝ wraz z przepisami wykonawczymi.

   Jak wynika z układu, każdemu pracownikowi przysługiwało 8 ton węgla rocznie - identycznie jak w górnictwie węglowym. Po wejściu w życie ustawy z dnia 29.09.1994 r. kilkaset osób uprawnionych do deputatu węglowego z rejonu częstochowsko-kłobuckiego pozbawionych zostało tego ekwiwalentu, co narusza zasadę ochrony słusznie nabytych uprawnień i dyskryminuje emerytów z kopalń rud żelaza, a tym samym narusza wykładnię prawną wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12.12.2005 r. (sygn. akt SK/04).

   Przedsiębiorstwa górnicze rejonu częstochowsko-kłobuckiego, wysyłając pracowników dołowych na emeryturę, część ekwiwalentu wliczyły do podstawy emerytury, zaś do 2,5 ton rocznie wydawały w naturze, a następnie - bez zgody zainteresowanych - tę część w naturze wliczano również do podstawy wymiaru emerytury (która i tak w wielu przypadkach była ograniczona do 250% średniej krajowej), w związku z czym nie zmieniła się wysokość świadczenia. Kilkaset osób złożyło wnioski o wypłatę ekwiwalentu węglowego do ZUS w Częstochowie i Inspektoratu w Kłobucku. Są one załatwiane odmownie z uzasadnieniem, jakoby Zakłady Budowy Maszyn i Górnictwa ˝Częstochowa˝ i Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud w Częstochowie nie były zakładami górniczymi.

   Powyższe zakłady górnicze prowadziły roboty dołowe w kopalniach miedzi, cynku i ołowiu oraz w kopalniach węgla. Pozbawienie przywileju do deputatu węglowego w naturze na równi z górnikami zatrudnionymi bezpośrednio w kopalniach można więc uznać za krzywdzące i niesprawiedliwe. Nazwa Zakłady Budowy Maszyn i Górnictwa ˝Częstochowa˝ powstała (po reorganizacji górnictwa rud w rejonie częstochowsko-kłobuckim) na bazie kopalń rud żelaza: Grodzisko, Dźbów i Osiny. Emeryci składający wnioski o wypłatę ekwiwalentu za deputat węglowy skierowani zostali na emerytury górnicze pod rządami wcześniejszych uregulowań prawnych.

   Wobec powyższego proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Czy ministerstwo podejmie inicjatywę ustawodawczą przywracającą wypłaty ekwiwalentu węglowego byłym pracownikom kopalń rud żelaza, którzy pozbawieni zostali deputatu węglowego ustawą z dnia 29.09.1994 r. - rozdział 11 art. 10?

   Z poważaniem

   Poseł Jadwiga Wiśniewska

   Warszawa, dnia 26 lutego 2008 r.