VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 6708
w sprawie komunikatu ARiMR dotyczącego kosztów kwalifikowanych w działaniu 311: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej w ramach PROW na lata 2007-2013
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Henryka Kowalczyka, przesłaną przy piśmie z dnia 2 grudnia 2008 r., znak: SPS-023-6708/08, w sprawie kosztów kwalifikowalnych w działaniu: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej objętym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, przekazuję następujące wyjaśnienia.
Uprzejmie informuję, że spośród działań osi III PROW 2007-2013 objętych art. 52 rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) zasady pomocy państwa dotyczą działania: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. W przypadku tych działań stosuje się zasadę de minimis zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis, co zostało jasno określone w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Kwota pomocy de minimis przyznana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie przekracza 200 000 EUR w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. Natomiast całkowita wartość pomocy de minimis przyznanej jednemu podmiotowi gospodarczemu działającemu w sektorze transportu drogowego przez dowolny okres trzech lat budżetowych nie może przekroczyć 100 000 EUR.
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 stosuje się do pomocy przyznawanej podmiotom gospodarczym we wszystkich sektorach, z wyjątkami enumeratywnie wskazanych w przepisach tego rozporządzenia. Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem pomocy de minimis nie można udzielać m.in.:
- w sektorze rybołówstwa i akwakultury;
- w sektorze podstawowej produkcji produktów rolnych wymienionych w załączniku I do TWE;
- na działalność związaną z wywozem;
- w przypadku preferowania towarów krajowych;
- w sektorze węglowym;
- na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego podmiotom gospodarczym wykonującym działalność zarobkową w tym zakresie;
- podmiotom znajdującym się w trudnej sytuacji.
W związku z powyższym w ramach działania: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej nie można udzielać pomocy na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego. Podmioty prowadzące ww. działalność mogą ubiegać się o pomoc w ramach przedmiotowego działania na inwestycje obejmujące inne koszty kwalifikowalne w ramach planowanej operacji.
Odnosząc się do nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 6 maja 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej objętego PROW na lata 2007-2013, uprzejmie informuję, że miała ona przede wszystkim na celu wprowadzenie zmian w numeracji i sposobie zaklasyfikowania poszczególnych rodzajów działalności objętych wsparciem w ramach przedmiotowego działania. Zmiany te wynikają bezpośrednio z wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2008 r. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885), zmieniającego dotychczasowy sposób klasyfikacji działalności gospodarczej w Polsce. Od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia wpis podmiotów podejmujących działalność do Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowej Ewidencji Podatników następuje według nowej klasyfikacji. Jednakże dotychczasową klasyfikację można nadal stosować do dnia 31grudnia 2009 r. w odniesieniu do działalności oznaczonej według tej klasyfikacji przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia.
Odnosząc się do interpelacji pana posła, pragnę wyraźnie podkreślić, że przywołane kody obejmujące działalność transportową nie zostały usunięte, lecz zastąpione nowymi, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. Z tego względu zaproponowano dodanie nowego załącznika do zmienianego rozporządzenia określającego wykaz działalności według nowej PKD oraz przepisu umożliwiającego podmiotom, posługującym się oznaczeniami dotychczasowej PKD, ubiegać się o pomoc, ale tylko do dnia 31 grudnia 2009 r.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Artur Ławniczak
Warszawa, dnia 23 grudnia 2008 r.