VI kadencja

Zapytanie w sprawie zapobiegania zakażeniom wywołanym przez mikroorganizmy chorobotwórcze

Zapytanie nr 10312

do ministra zdrowia

w sprawie zapobiegania zakażeniom wywołanym przez mikroorganizmy chorobotwórcze

   Pani Minister! W związku ze stanowiskiem Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 21 czerwca 2011 r. zwracamy się do Pani o podjęcie działań mających na celu doprowadzenie do poszerzenia zakresu szczepień obowiązkowych niemowląt i dzieci. Do kalendarza szczepień obowiązkowo powinno się dołączyć szczepienia przeciw pneumokokom, rotawirusom, meningokokom oraz ospie wietrznej.

   Zakażenia wywołane przez te mikroorganizmy chorobotwórcze wśród najmłodszych dzieci stanowią coraz większy problem, gdyż są główną przyczyną ich zachorowań, jak i zagrożenia życia.

   Lekarze pracujący na oddziale pediatrycznym w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach oraz praktykujący na co dzień pediatrzy alarmują, że wśród dzieci ilość chorób wywołanych przez te mikroorganizmy chorobotwórcze wzrasta. Światowa sława pediatrii, wojewódzki konsultant ds. pediatrii, prof. dr hab. n. med. Maciej Kaczmarski zdecydowanie wypowiedział się za obowiązkiem szczepienia dzieci. Stwierdził, iż np. pneumokoki w chwili obecnej stanowią największe zagrożenie zdrowia dzieci, a następnie powodują komplikacje zdrowia osób dorosłych. Skuteczną metodą zapobiegania inwazyjnym infekcjom są szczepienia. Niestety, tak jak większość specjalistycznych szczepionek zalecanych przez instytucje zdrowia publicznego, są one odpłatne.

   Mieszkańcy Suwałk, mimo zaangażowania władz samorządowych i czynionych ogromnych starań, nie zaliczają się do grupy dobrze sytuowanego społeczeństwa z powodu wysokiego stopnia bezrobocia, braku przemysłu oraz możliwości rozwoju gospodarczego. Wysoki koszt szczepionek stanowi dużą barierę do pokonania i pozostawia rodziców w poczuciu niemocy.

   Zaznaczyć należy, że mimo dużych trudności finansowych, samorząd miasta Suwałki podejmuje szereg działań prozdrowotnych na rzecz dzieci, młodzieży i osób starszych. Miasto finansuje badania prowadzone w kierunku wykrycia chorób krwi wśród uczniów ostatnich klas suwalskich gimnazjów, a także świadczenia zdrowotne w zakresie edukacji przedporodowej oraz program pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy dla mieszkanek Suwałk powyżej 75 roku życia. Ogółem w 2010 r. wydatkowano na te cele 120 816,79 zł, natomiast w 2011 r. zaplanowano 212 000 zł na realizację programów zdrowotnych. W związku z brakiem obowiązkowych szczepień liczba osób zakażonych i chorych w wyniku powikłań w naszym kraju wzrasta. Stajemy się chorym społeczeństwem. Trzeba wziąć za ten stan odpowiedzialność i jak najszybciej ustalić priorytety.

   Nie można w państwie, które uważa się za demokratyczne, spraw związanych ze zdrowiem traktować drugorzędnie. Jesteśmy wśród dwóch państw Unii Europejskiej, w których np. szczepień przeciwko pneumokokom nie ujęto jako obowiązkowych. Nie można zgodzić się z faktem, że mimo potwierdzeń o wysokich efektach szczepień, nasz rząd nie podejmuje skutecznych działań, aby obniżyć wskaźnik infekcji. Czyżby leczenie tysięcy chorujących rocznie dzieci i chorych w wyniku powikłań było tańsze? Dramatu ludzkiego nie da się przeliczyć na pieniądze.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy zamierza Pani wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom, rotawirusom, meningokokom oraz ospie wietrznej i kto będzie pokrywał koszty z tym związane, a jeżeli nie, to dlaczego chce Pani zlekceważyć interes bardzo dużej części polskiego społeczeństwa?

   2. Jaki byłby koszt wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom, rotawirusom, meningokokom oraz ospie wietrznej, a jakie są koszty związane z leczeniem chorób wywołanych przez te mikroorganizmy chorobotwórcze?

   Z poważaniem

   Poseł Kazimierz Gwiazdowski

   Warszawa, dnia 12 lipca 2011 r.