VI kadencja
Interpelacja nr 3474
do ministra skarbu państwa
w sprawie prywatyzacji Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol SA w Grzybowie
Szanowny Panie Premierze! Kopalnia i Zakłady Chemiczne Siarkopol SA z siedzibą w Grzybowie funkcjonuje od 1966 r. Powstała jako pierwsza odkrywkowa kopalnia siarki w Polsce i Europie. W trudnym dla polskiej gospodarki okresie, w 1983 r., załoga podjęła decyzję o budowie kopalni w Osieku z własnych środków. Dla przedłużenia działalności firmy pracownicy z wielkim poświęceniem zrezygnowali z części wypłat i premii. W krótkim okresie po rozpoczęciu w 1993 r. eksploatacji kopalni branża kopalnictwa siarki została poddana bardzo głębokiej dekoniunkturze cenowej. W tym okresie, kiedy z rynku w procesie upadłości bądź likwidacji znika wiele kopalń, zarząd wraz z załogą Siarkopolu przystąpił do restrukturyzacji, podejmując w tym procesie działania na rzecz restrykcyjnego ograniczenia kosztów produkcji, bolesnych dla rodzin pracowników, dotkliwych, trzykrotnych zwolnień grupowych. Załoga, ratując swoje miejsca pracy, zrezygnowała z części wynagrodzeń wynikających z Karty Górnika i zakładowego układu zbiorowego pracy. W efekcie tych trudnych i konsekwentnie podejmowanych przedsięwzięć Kopalnia i Zakłady Chemiczne Siarkopol SA z siedzibą w Grzybowie jest jedyną firmą w kraju i na świecie, która prowadzi kopalniane wydobycie siarki.
Niezrozumiałe jest, dlaczego rząd podejmuje decyzje o prywatyzacji tego ważnego w naszym województwie zakładu pracy w okresie, kiedy siarka na rynku światowym osiąga dobrą cenę, a roczny zysk w kolejnych latach rośnie i na 2008 r. planowany jest w wysokości 100 mln zł. W zakładzie prowadzone są remonty urządzeń, odbudowywana jest infrastruktura socjalna, przystąpiono do budowy nowoczesnej instalacji siarki nierozpuszczalnej, a także podjęto działania mające na celu pozyskanie nowych terenów eksploatacyjnych. W tym zakładzie miejsca pracy znajduje 1000 osób.
W tych okolicznościach naturalne jest, że decyzja rządu o prywatyzowaniu kopalni jest niezrozumiała i budzi w naszym regionie zaniepokojenie.
W świetle powyższych wątpliwości zwracam się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Dlaczego gospodarność, poświęcenie i zaangażowanie załogi w stabilizowanie ekonomiczne, organizacyjne i gospodarcze firmy rząd chce nagrodzić załodze niepewnością jutra, wystawiając kopalnię do prywatyzacji?
2. Jakie czynniki, kryteria i uwarunkowania przesądziłby o umieszczeniu na liście planowanych projektów prywatyzacyjnych na lata 2008-2011 (załącznik nr 1, poz. 60) Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol SA w Grzybowie?
3. Czy rząd obdarzy załogę zaufaniem, tak jak miało to miejsce w latach osiemdziesiątych, kiedy pomimo rządowego ˝priorytetu˝ zakończenia inwestycji rząd pozostawił w bardzo trudnej sytuacji załogę, która nie opuściła rąk, lecz zakończyła inwestycję z własnych środków finansowych?
4. Czy rząd dla uznania dotychczasowego zaangażowania załogi odstąpi od zamiaru prywatyzacji Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol SA w Grzybowie?
Z wyrazami szacunku
Poseł Maria Zuba
Warszawa, dnia 29 maja 2008 r.