VI kadencja

Interpelacja w sprawie uprawnień do otrzymywania zasiłków rodzinnych

Interpelacja nr 12146

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie uprawnień do otrzymywania zasiłków rodzinnych

   Zasiłek rodzinny jest podstawowym świadczeniem adresowanym do rodzin z dziećmi, ma on na celu częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Wysokość zasiłków rodzinnych jest związana z wiekiem dziecka oraz z wysokością dochodu osiąganego w rodzinie w przeliczeniu na każdego jej członka. Obecnie kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych wynosi 504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, gdy w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Pragnę przypomnieć, że progi dochodowe nie są podwyższane od 6 lat. W związku z zamrożeniem kryteriów dochodowych w przyszłym roku prawo do zasiłku utracą kolejne rodziny. Sytuacja taka prowadzi do patologii, że w czteroosobowej rodzinie, gdy obydwoje rodzice pracują, ale zarabiają na poziomie płacy minimalnej, mogą już nie otrzymać zasiłku rodzinnego. Może to powodować świadomą rezygnację z zatrudnienia, aby móc otrzymywać zasiłki rodzinne i ew. pomoc z opieki społecznej, a przecież nie powinniśmy zachęcać do bierności zawodowej.

   Świadczenia rodzinne powinny być kierowane nie tylko do rodzin ubogich, ale także do rodzin średniozamożnych. Polskie państwo powinno wspomagać rodziny, które posiadają dzieci i chcą je wychować.

   W ostatnim okresie do mojego biura poselskiego zgłaszały się także osoby, które uważają przepisy o świadczeniach rodzinnych za niesprawiedliwe z innego względu. Zarzutem do ustawy jest wliczanie do dochodu zarobków obydwojga rodziców, gdy małżeństwo jest już np. w trakcie sprawy rozwodowej, ale przed orzeczeniem sądu. Niestety, w wielu przypadkach jest tak, że matki już podczas trwania rozprawy rozwodowej samotnie wychowują dzieci i mają tylko jedną bardzo niską pensję lub wcale nie pracują, a nie mają jeszcze prawa do świadczeń rodzinnych.

   W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się do Pani Minister z zapytaniem:

   1. Czy ministerstwo zamierza podjąć jakiekolwiek kroki, aby umożliwić wszystkim potrzebującym otrzymywanie zasiłków rodzinnych?

   2. Kiedy zostaną podniesione progi dochodowe?

   3. Czy matki faktycznie samotnie utrzymujące swoją rodzinę, ale formalnie będące w związku małżeńskim (np. podczas kilku miesięcy sprawy rozwodowej lub opuszczone przez męża), mogą otrzymywać świadczenia rodzinne?

   Z poważaniem

   Poseł Barbara Bartuś

   Warszawa, dnia 20 października 2009 r.