VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie przyłącza energetycznego

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 9062

w sprawie przyłącza energetycznego

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie posła Łukasza Tuska z dnia 25 marca 2011 r. nr SPS-024-9062/11 w sprawie przyłącza energetycznego uprzejmie przedkładam wyjaśnienie w tej sprawie.

   Budowa przyłączy, między innymi elektroenergetycznych, może być dokonana albo zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane (na podstawie zgłoszenia), albo zgodnie z art. 29a ustawy Prawo budowlane na podstawie przepisów Prawa energetycznego.

   Definicja przyłącza, oznaczająca odcinek lub element sieci służący do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci podmiotu, o wymaganej przez niego mocy przyłączeniowej, z pozostałą częścią sieci przedsiębiorstwa energetycznego świadczącego na rzecz podmiotu przyłączanego usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, została podana w § 2 pkt 15 rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. Nr 93, poz. 623, z późn. zm.) wydanym na podstawie ustawy Prawo energetyczne. Jednocześnie należy mieć na uwadze przepisy techniczno-budowlane wydane na podstawie ustawy Prawo budowlane. W rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836, z 2009 r. Nr 205, poz. 1584) w § 3 pkt 16 zdefiniowano instalację elektryczną w budynku mieszkalnym jako dalszą część systemu przesyłania energii elektrycznej do odbiorników. Instalacja elektryczna ma początek w złączu bliżej określonym w § 183 pkt 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.). W tymże paragrafie wyszczególniono, że w instalacjach elektrycznych należy stosować złącza instalacji elektrycznej budynku umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych.

   Powyższe przepisy pozwalają na ustosunkowanie się do poszczególnych rysunków przedłożonych przez posła Łukasza Tuska, a mianowicie:

   - rysunek 1 - w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 20 ustawy Prawo budowlane przyłączem kablowym jest tylko odcinek od słupa do szafki pomiarowo-rozdzielczej, w której zainstalowany jest układ pomiarowy;

   - rysunek 2 - w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 20 ustawy Prawo budowlane przyłączem kablowym nie jest odcinek od szafki pomiarowo-rozdzielczej (w której zainstalowany jest układ pomiarowy) do budynku; odcinek ten jest częścią instalacji elektrycznej budynku;

   - rysunek 3 - w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 20 ustawy Prawo budowlane przyłączem (napowietrznym) jest odcinek od punktu przyłączenia do sieci - określonego w warunkach przyłączenia wydanych przez przedsiębiorstwo energetyczne - do obiektu, który ma być przyłączony do sieci elektroenergetycznej.

   Jednakże wyjaśnienia do poszczególnych rysunków nie stanowią oficjalnej wykładni prawa i nie są wiążące dla organów administracji architektoniczno-budowlanej orzekających w sprawach indywidualnych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Piotr Styczeń

   Warszawa, dnia 15 kwietnia 2011 r.