VI kadencja

Interpelacja w sprawie warunków pobytu oraz standardów panujących w tzw. hotelu stanów lekkich - Pozyton w Bydgoszczy

Interpelacja nr 11032

do ministra zdrowia

w sprawie warunków pobytu oraz standardów panujących w tzw. hotelu stanów lekkich - Pozyton w Bydgoszczy

   W nawiązaniu do odpowiedzi na interpelację przekazaną do marszałka Sejmu dnia 24 lipca br. w sprawie wprowadzenia do katalogu JGP finansowania pobytu pacjentów w hotelu Pozyton chciałabym zaznaczyć, iż hotel jest dostosowany do wszystkich wymogów, jakie powinna spełniać placówka, która przyjmuje pacjentów niewymagających hospitalizacji. Jest to budynek wyremontowany, w pełni wyposażony w odpowiedni sprzęt medyczny, bazę łóżkową, posiadający wyspecjalizowaną kadrę medyczną oraz zespół pielęgniarek dostępny przez całą dobę.

   Pacjenci oddziałów onkologicznych to specyficzna grupa chorych, która systematycznie powinna korzystać z procedur radioterapii i chemioterapii. Leczenie nowotworu złośliwego może trwać nawet kilka lat. Jest to leczenie wieloetapowe, które wymaga od pacjentów bardzo częstych wizyt w placówkach medycznych. Osoby mieszkające w miejscach bardzo oddalonych od placówki medycznej zmuszone są do stałego przebywania w szpitalu lub codziennych męczących i kosztownych dojazdów, co często prowadzi do ograniczenia liczby zabiegów przez pacjentów. Koszt hospitalizacji tych pacjentów jest dwukrotnie wyższy niż koszt umieszczenia pacjenta w tzw. hotelu stanów lekkich. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala również na zwiększenie bazy łóżkowej w szpitalach, zmniejszenie prawdopodobieństwa ewentualnego zakażenia szpitalnego oraz poprawę komfortu psychicznego zarówno osób wymagających hospitalizacji, jak i korzystających jedynie z zabiegów.

   Wprowadzenie do katalogu JGP finansowania pobytu pacjentów w hotelu Pozyton popierane jest między innymi przez konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej oraz konsultanta wojewódzkiego ds. radioterapii onkologicznej woj. kujawsko-pomorskiego. Opinia Międzynarodowej Unii Przeciwrakowej również jest jednoznaczna: chory onkologiczny, o ile to tylko możliwe, winien być leczony ambulatoryjnie (ambulatoryjna radioterapia, dzienna chemioterapia itp.).

   Czy nie uważa Pani Minister, że warto spróbować wykorzystać pomysł bydgoskiego RCO jako pilotaż i wprowadzić do katalogu JGP finansowanie pobytu pacjentów w hotelu Pozyton, w pełni przystosowanym do potrzeb pacjenta onkologicznego?

   Z poważaniem

   Poseł Teresa Piotrowska

   Warszawa, dnia 18 sierpnia 2009 r.