VI kadencja

Zapytanie w sprawie zawieszenia działalności Skansenu Parowozownia w Kościerzynie oraz woli przejęcia go przez miasto Kościerzyna

Zapytanie nr 3678

do ministra infrastruktury

w sprawie zawieszenia działalności Skansenu Parowozownia w Kościerzynie oraz woli przejęcia go przez miasto Kościerzyna

   Zwrócił się do mnie burmistrz miasta Kościerzyna z prośbą o interwencję w sprawie przejęcia przez gminę miejską w Kościerzynie Skansenu Parowozownia i włączeniu go w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej. Skansen Parowozownia funkcjonuje od 1992 r. Znajdują się w nim głównie pociągi retro oraz parowozy z dawnych lat.

   Miasto Kościerzyna i Parowozownia Kościerzyna stanowiły ważny węzeł na najważniejszym szlaku komunikacyjnym, który nie tylko łączył Pomorze ze Śląskiem, lecz zbiegały się w nim także inne ważne linie kolejowe. Skansen znajdujący się w Kościerzynie jest wizytówką Pomorza. Rocznie odwiedza go ok. 35 tys. turystów.

   Z powodu trudnej sytuacji finansowej PKP CARGO SA Pomorski Zakład Spółki zawiesił działalność skansenu. Gmina miejska w Kościerzynie ubiega się o przejęcie kolejowej ekspozycji i zamierza otoczyć ją finansową i merytoryczną opieką przez nadanie Parowozowni statusu Oddziału Muzeum Ziemi Kościerskiej.

   Szanowny Panie Ministrze:

   1. Kiedy i na jakich warunkach możliwe jest przejęcie przez miasto Kościerzyna Skansenu Parowozownia w Kościerzynie wraz całym wyposażeniem i nieruchomościami?

   2. Czy do czasu przekazania skansenu wstrzymany zostanie ewentualny obrót składnikami majątkowymi i wyposażeniem?

   3. Czy możliwe jest bezpłatne przekazanie, zważywszy że eksponaty i nieruchomości wymagają dużych nakładów finansowych?

   Z poważaniem

   Poseł Zdzisław Czucha

   Kościerzyna, dnia 17 marca 2009 r.