VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie likwidacji Rivendell sp. z o.o. w Szczawnie-Zdroju

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 9293

w sprawie likwidacji Rivendell sp. z o.o. w Szczawnie-Zdroju

   W odpowiedzi na zapytanie poselskie złożone przez poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej panią Annę Zalewską (znak: SPS-024-9293/11) w sprawie likwidacji spółki Rivendell sp. z o.o. z siedzibą w Szczawnie-Zdroju uprzejmie informuję, co następuje.

   Decyzja o likwidacji spółki Rivendell sp. z o.o. została podjęta przez udziałowców spółki na podstawie Kodeksu spółek handlowych (art. 270 i 274 ust. 1) oraz na podstawie postanowień umowy spółki. W dniu 14 grudnia 2010 r. zgromadzenie wspólników spółki podjęło uchwałę w sprawie rozwiązania spółki i otwarcia jej likwidacji. Pełnomocnik gminy Szczawno-Zdrój (jako przedstawiciel wspólnika) nie był obecny na zgromadzeniu.

   Przyczyną podjęcia decyzji dotyczącej otwarcia likwidacji Rivendell sp. z o.o. było dalsze pogłębianie się dramatycznej sytuacji spółki, która utraciła płynność finansową oraz zaprzestała regulowania zobowiązań finansowych (w tym publiczno-prawnych). Wszystkie rachunki bankowe spółki zostały zajęte przez komornika, który wystąpił z wnioskiem o wszczęcie egzekucji z nieruchomości spółki.

   Należy zauważyć, iż spółka od wielu lat odnotowywała stratę na każdym poziomie działalności, tj. stratę ze sprzedaży, stratę na działalności operacyjnej oraz w konsekwencji stratę netto. Z roku na rok malały przychody spółki i rosły zobowiązania. Zobowiązania przeterminowane na koniec III kwartału 2010 r. stanowiły ok. 73% zobowiązań ogółem spółki.

   Ze względu na swoją sytuację ekonomiczno-finansową uzyskanie kredytu bankowego bądź innego wsparcia finansowego stało się niemożliwe. Właśnie z tego powodu w latach 2009-2010 zarząd spółki skupił się na wdrażaniu elementów programu naprawczego. Nie był jednak w stanie przystąpić do realizacji inwestycji opisanych w zatwierdzonym przez radę nadzorczą ˝Planie naprawczym i planie inwestycyjnym spółki˝. Plan inwestycyjny przewidywał działania dotyczące budowy obiektu wielofunkcyjnego, tj. sali konferencyjno-szkoleniowo-bankietowej z funkcją wewnętrznych podziałów o powierzchni 1400 m2 ze sceną i zapleczem gastronomicznym. Obiekt ten miałby pozwolić spółce na organizację imprez masowych całorocznych i przyjęć okolicznościowych. Plan inwestycyjny nie zawierał w sobie żadnych elementów projektu budowy pól golfowych.

   Zaznaczenia wymaga, iż gmina Szczawno-Zdrój od 2003 r. posiada swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej spółki, który podobnie jak inni członkowie rady nadzorczej ma możliwość dostępu do dokumentów spółki oraz zna jej sytuację ekonomiczno-finansową. Przedstawiciel gminy w radzie nadzorczej Rivendell nie podnosił kwestii związanych z brakiem realizacji projektu pól golfowych na terenie nieruchomości spółki.

   W celu pozyskania środków na bieżące funkcjonowanie zarząd spółki w 2010 r. podjął kilkakrotne próby sprzedaży nieruchomości. Próby te nie powiodły się z powodu braku zainteresowania ze strony jakichkolwiek nabywców.

   Na początku 2011 r. likwidator ogłosił publiczną licytację na sprzedaż wybranych składników majątku spółki. Ogłoszenia ukazały się w ˝Rzeczpospolitej˝, ˝Nowych Wiadomościach Wałbrzyskich˝ oraz na stronie internetowej spółki. Ponadto o sprzedaży zostały powiadomione drogą elektroniczną firmy deweloperskie i agencje nieruchomości. Termin aukcji wyznaczono na 18 lutego 2011 r. Przedmiotem licytacji były dwie działki o łącznej powierzchni ok. 9 ha oraz Pensjonat Lorien wraz z działką i wyposażeniem. Z powodu braku zainteresowania aukcja nie doszła do skutku.

   Kolejny termin publicznej licytacji ogłoszony został na dzień 24 marca 2011 r. Ogłoszenia ponownie ukazały się w ˝Rzeczpospolitej˝, ˝Nowych Wiadomościach Wałbrzyskich˝, na stronie internetowej spółki oraz na portalach Domiporta.pl i Gratka.pl. Ponadto tak jak wcześniej wysłano informacje do firm deweloperskich i agencji nieruchomości. Przedmiotem licytacji były dwie działki o łącznej powierzchni ok. 9 ha, Pensjonat Lorien wraz z działką i wyposażeniem oraz nieruchomość niezabudowana o pow. 38,6 ha położona w kompleksie Dworzysko. Z powodu braku zainteresowania aukcja nie doszła do skutku.

   Aktualnie na stronie internetowej spółki znajduje się zaproszenie do składania ofert na zakup wybranych składników majątku spółki. Termin składania ofert wstępnych ustalono do dnia 19 kwietnia 2011 r. Przedmiotem sprzedaży są ponownie dwie działki o łącznej powierzchni ok. 9 ha, Pensjonat Lorien wraz z działką i wyposażeniem, nieruchomość niezabudowana o pow. 38,6 ha położona w kompleksie Dworzysko oraz budynek hotelowy Rivendell z wyposażeniem i obiektami towarzyszącymi wraz z działką, na której nieruchomości są posadowione.

   Oferowane do sprzedaży dwie działki o pow. ok. 9 ha i o pow. 38,6 ha są nadal działkami rolnymi. W ˝Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczawna-Zdroju˝ przeznaczenie tych działek zostało określone następująco:

   1. Działki 540/22 i 540/23 położone są w strefie mieszkaniowej B3, ale również w części są strefami rolniczego zainwestowania B4 jako powierzchnia przyrodniczo-czynna upraw rolnych oraz lokalizacja zbiorników retencyjnych przeciwpowodziowych oraz polderów przeciwpowodziowych. W skład tych działek wchodzą: drogi (0,09 ha), grunty orne (8,75 ha), rowy (0,3 ha).

   2. Działka 539/8 położona jest w strefie mieszkaniowej B3, ale w części również w strefie turystyczno-rekreacyjnej B1 objęta obszarem ochrony pośredniej zbiornika Dobromierza. W skład tej działki wchodzą: łąki (0,08 ha), grunty orne (38,3 ha) oraz rowy (0,2 ha).

   Pomijając kwestię utrudnionego dostępu komunikacyjnego do tych działek i brak istniejącej infrastruktury oraz rodzaj użytków wchodzących w skład działek, ich atrakcyjność została właśnie zweryfikowana poprzez brak zainteresowania ze strony inwestorów w związku z ogłoszonymi licytacjami.

   Najpoważniejszym zagrożeniem dla funkcjonowania spółki są zobowiązania wobec dostawców mediów i niemożność ich bieżącego regulowania. Zdarzały się przypadki wyłączenia energii elektrycznej czy gazu w obiektach hotelowych. Spółka od lat nie obsługuje pożyczki udzielonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA, nie płaci czynszu z tytułu wynajmu budynku mieszkalno-biurowego będącego własnością ARP SA (łączna kwota zobowiązań spółki wobec ARP wynosi ponad 1 mln zł), nie reguluje też innych zobowiązań. Pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę w pełnej wysokości i ustalonym terminie. W związku z generowanymi przez wiele lat stratami z roku na rok maleją kapitały własne spółki. Wartość księgowa jednego udziału z 500 zł zmniejszyła się do 286 zł na koniec 2010 r. Spółka nie jest w stanie prowadzić rentownej działalności.

   Likwidacja spółki co do zasady polega na spieniężeniu majątku w celu spłaty zaciągniętych zobowiązań. W przypadku Rivendell sp. z o.o. podjęcie decyzji o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji jest jedyną drogą do odzyskania chociaż części zainwestowanego przez wspólników kapitału. Podniesiona zatem przez panią poseł kwestia, iż udziałowcy spółki doszli do wniosku, że na likwidacji firmy można zarobić więcej, jest nieuzasadniona. ARP SA już w kwietniu 2010 r. podjęła próbę sprzedaży 81,58% udziałów spółki, którymi dysponuje. Stosowne ogłoszenia ukazały się w dzienniku ˝Rzeczpospolita˝ dwukrotnie, tj. dniach 15 i 22 kwietnia 2010 r. Wstępne zainteresowanie nabyciem ww. udziałów wyraziły dwa podmioty, które jednakże nie podtrzymały zainteresowania.

   Odnosząc się do podniesionej przez panią poseł kwestii ewentualnego negatywnego wpływu sprzedaży majątku spółki Rivendell sp. z o.o. na sytuację ekonomiczno-społeczną w gminie, uprzejmie informuję, iż Agencja Rozwoju Przemysłu SA deklaruje rozważenie kwestii sprzedaży swoich udziałów na rzecz gminy Szczawno-Zdrój, nawet w trakcie procesu likwidacji.

   Analizując sytuację ekonomiczno-finansową spółki oraz mając na względzie niepowodzenia związane z próbą sprzedaży nieruchomości spółki i zaspokajania tym sposobem jej wierzycieli, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że likwidacja Rivendell sp. z o.o. nie będzie procesem łatwym, zaś jego realizacja może trwać dłuższy czas.

   Sekretarz stanu

   Jan Bury

   Warszawa, dnia 7 kwietnia 2011 r.