VI kadencja
Interpelacja nr 16517
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie działalności ośrodków informacji dla osób niepełnosprawnych
Szanowna Pani Minister! Zwracam się do Pani w sprawie dalszej działalności ośrodków informacji dla osób niepełnosprawnych, które funkcjonują na terenie całego kraju. Dzięki staraniom powiatu raciborskiego jeden z nich powstał w połowie 2006 r. w Raciborzu. Realizując zapisy ˝Powiatowego programu pomocy osobom niepełnosprawnym na lata 2006-2011˝, starostwo raciborskie podjęło starania o pozyskanie środków w ramach programu celowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. ˝Ośrodki informacji dla osób niepełnosprawnych˝.
W ramach projektu zostały przewidziane środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na organizację i częściową działalność ośrodka. Celem strategicznym programu było i jest dostarczanie wszystkim stykającym się problematyką niepełnosprawności aktualnych i rzetelnych informacji niezbędnych do uzyskania kompleksowej wiedzy dotyczącej mechanizmów służących wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
Liczba informacji, jakich udzielono od połowy 2006 r. do końca 2007 r., to 3130 porad. Umowa zagwarantowała okres działania ośrodka informacji do dnia 31 grudnia 2007 r.
Kontynuując starania podjęte w 2006 r., starostwo pod koniec 2007 r. podjęło kolejną próbę pozyskania środków na działalność Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu, która zakończyła się podpisaniem porozumienia z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu celowego pn. ˝Ośrodki informacji dla osób niepełnosprawnych 2008˝, przewidując działanie ośrodka informacji do dnia 31 grudnia 2010 r.
W ramach swojej działalności w latach: 2008, 2009 i 2010, ośrodek informacji udzielał nie tylko informacji w swojej siedzibie. Był także organizatorem lub współorganizatorem spotkań oraz ciekawych imprez, w których uczestniczyły osoby niepełnosprawne. Starał się docierać do zainteresowanych poprzez różne środki przekazu (ulotki informacyjne, strona internetowa, audycje radiowe, wreszcie organizowanie spotkań informacyjnych w gminach powiatu). Pracownicy ośrodka informacji byli wszędzie tam, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby oczekiwać. Wielu zainteresowanych w trudnych dla siebie chwilach powracało do ośrodka, żywiąc przekonanie, że znajdą tutaj pomoc oraz zrozumienie dla swoich problemów. Ośrodek stał się też miejscem obdarzonym sporym kredytem zaufania społecznego, gdyż przychodzą tam również osoby, które szukają zrozumienia i porady. Czują one, że w ośrodku pracują nie tyle urzędnicy, ile osoby niepełnosprawne, takie same jak one, które najlepiej potrafią je zrozumieć. Świadczy o tym liczba udzielonych informacji w 2008 r. - 5246, natomiast w 2009 r. jest to już 6838 udzielonych porad.
Dużym zainteresowaniem przez cały okres działalności ośrodka cieszyły się konsultacje prawne, których udzielał bezpłatnie prawnik zatrudniony w ośrodku. Problemy, z którymi zwracały się osoby niepełnosprawne, były często bardzo skomplikowane. Prawnik dodatkowo uczestniczył w różnych imprezach, które dotyczyły osób niepełnosprawnych. Przykładem potwierdzającym potrzebę istnienia ośrodka jest fakt przyznania renty specjalnej przez prezesa Rady Ministrów pani Annie, osobie niepełnosprawnej, która nie poradziłaby sobie bez pomocy pracowników oraz prawnika ośrodka.
W roku 2010 otrzymaliśmy informację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o znacznie ograniczonych środkach finansowych na realizację programów PFRON. Już w tym roku powiat musiał pokryć część wydatków związanych z funkcjonowaniem ośrodka informacji. Natomiast z nieoficjalnych informacji, jakie do nas docierają, wynika, że PFRON nie zamierza kontynuować programu pn. ˝Ośrodki informacji dla osób niepełnosprawnych˝ w następnych latach.
W obawie o dalsze funkcjonowanie ośrodka informacji wysłane zostało zapytanie do prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy PFRON przewidział kontynuację tego programu w latach następnych. Otrzymaliśmy odpowiedź, że organem władczym do podejmowania decyzji w sprawie zatwierdzania programów PFRON i ich kontynuacji jest Rada Nadzorcza PFRON, oraz informację, że Zarząd PFRON zamierza zwrócić się do Rady Nadzorczej o podjęcie decyzji odnośnie do dalszego funkcjonowania programu.
Dlatego zwracam się do Pani Minister z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania dotyczące funkcjonowania ośrodków informacji, których na terenie kraju jest tylko 38, a które stanowią ogromne wsparcie dla osób niepełnosprawnych:
1. Czy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przewidział funkcjonowanie ośrodka informacji w Raciborzu na dalsze lata?
2. Jakie jest zdanie Pani Minister w niniejszej sprawie?
Z poważaniem
Poseł Henryk Siedlaczek
Warszawa, dnia 16 czerwca 2010 r.