VI kadencja
Odpowiedź ministra obrony narodowej - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 18777
w sprawie stopni wojskowych ordynariuszy Wojska Polskiego
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając z upoważnienia prezesa Rady Ministrów na interpelację pana posła Jarosława Matwiejuka w sprawie stopni wojskowych ordynariuszy Wojska Polskiego (SPS-023-18777/10), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Zaszeregowanie stanowisk służbowych ordynariuszy wojskowych do stopni wojskowych i obsada tych stanowisk przedstawia się następująco:
1) ordynariusz polowy - biskup polowy (stanowisko etatowe: generał dywizji) - stanowisko nieobsadzone; czasowe pełnienie obowiązków od dnia 12 kwietnia 2010 r. powierzono ks. płk. Sławomirowi Żarskiemu;
2) prawosławny ordynariusz wojskowy (stanowisko przeznaczone dla pracownika wojska) - zajmuje bp Jerzy Pańkowski (szeregowy, przeniesiony do rezerwy bez odbycia służby wojskowej);
3) naczelny kapelan wojskowy (stanowisko etatowe: podpułkownik) -zajmuje ks. ppłk Mirosław Wola.
Jednocześnie informuję, że osoby duchowne, w stosunku do których ma nastąpić mianowanie na stopnie oficerskie, w tym generałów, w zawodowej służbie wojskowej muszą posiadać, tak jak każdy inny żołnierz zawodowy, odpowiednie kwalifikacje i spełniać określone warunki wskazane w ustawie z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, ze zm.).
Niezależnie od tych warunków osoba wyznaczana na stanowisko służbowe:
1) ordynariusza polowego - musi również czynić zadość postanowieniom art. 7 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318) i art. 14 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154, ze zm.);
2) prawosławnego ordynariusza wojskowego - musi spełniać warunki określone w art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz. U. Nr 66, poz. 287, ze zm.);
3) naczelnego kapelana wojskowego - musi spełniać warunki wskazane w art. 31 ustawy z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 73, poz. 323, ze zm.).
Obowiązujące przepisy nie dają prawnych podstaw do mianowania osób duchownych od razu na stopnie generałów. Mianowanie na stopień wojskowy następuje w konsekwencji działań kadrowych zmierzających do wyznaczenia żołnierza zawodowego na wyższe stanowiska służbowe.
Obecnie jedynie naczelny kapelan wojskowy posiada stopień wojskowy (podpułkownik) odpowiadający stopniowi etatowemu zajmowanego stanowiska służbowego.
Dotychczas nie zostały złożone do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wnioski o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego (ewentualnie generalskiego) duchownym pełniącym funkcje ordynariusza polowego i prawosławnego ordynariusza wojskowego. Niezłożenie przedmiotowych wniosków było następstwem niespełniania przez nich przesłanek, warunkujących wystąpienie z takim wnioskiem, określonych przez obowiązujące prawo.
Ewentualne wnioski do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego lub stopnia generalskiego będą zgłaszane po spełnieniu warunków umożliwiających nadanie odpowiedniego stopnia wojskowego.
Pragnę podnieść, że mianowanie na pierwszy stopień oficerski lub stopień generalski nie wiąże się z ponoszeniem przez resort obrony narodowej dodatkowych kosztów, bowiem środki finansowe na ten cel mieszczą się w ramach zaplanowanych kwot na dany rok budżetowy.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za zasadne.
Łączę wyrazy szacunku i poważania
Minister
Bogdan Klich
Warszawa, dnia 15 listopada 2010 r.