VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 15252
w sprawie realizacji programu ˝Owoce w szkole˝
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pana dr. Jarosława Matwiejuka, posła na Sejm RP, przekazaną przy piśmie (znak: SPS-023-15252/10) z dnia 24 marca br., dotyczącą realizacji programu ˝Owoce w szkole˝, niniejszym przekazuję Panu Marszałkowi odpowiedź na przedstawione w ww. interpelacji kwestie.
Doświadczenia zebrane przez Agencję Rynku Rolnego przy realizacji programu ˝Owoce w szkole˝ w pierwszym semestrze roku szkolnego 2009/2010 posłużyły jako podstawa do wypracowania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nowych rozwiązań*) funkcjonujących od początku drugiego semestru bieżącego roku szkolnego. W ramach nowych rozwiązań przewidziano uproszczenie warunków udziału w programie podmiotów prowadzących dystrybucję owoców i warzyw. Zgodnie z nowymi uregulowaniami katalog produktów udostępnianych w II semestrze roku szkolnego 2009/2010 został rozszerzony o gruszki, natomiast usunięto z niego ogórki. Decyzję o usunięciu ogórków z katalogu produktów udostępnianych dzieciom podjęto ze względu na trudności, jakich dostawcom przysparza zachowanie świeżości tych produktów. Zrezygnowano jednocześnie z wymogu krojenia niektórych warzyw, przy zachowaniu wymogu polegającego na udostępnianiu dzieciom produktów gotowych do bezpośredniej konsumpcji. Ponadto odstąpiono od rozwiązania polegającego na określeniu konkretnej liczby porcji, które mają zawierać dany produkt. Zgodnie z nowymi przepisami szkoła i dostawca w ramach zawieranej umowy mogą dowolnie ustalić, jakie produkty objęte katalogiem dostaną dzieci, uwzględniając m.in. podaż tych produktów w danym regionie. Zachowano wymóg polegający na tym, że w skład jednej porcji wchodzi zarówno owoc, jak i warzywo.
Istotną zmianą, jaką przewidziano w ramach ww. nowelizacji rozporządzenia, jest umożliwienie wypłaty pomocy zatwierdzonym podmiotom (dostawcom) za dostarczenie rzeczywistej liczby porcji, jeżeli jest mniejsza niż określona w sposobie udostępniania. Wprowadzenie możliwości wypłaty pomocy za część zrealizowanych dostaw jest uzasadnione tym, że należy uwzględnić sytuacje, w których dostawcy nie byli w stanie dostarczyć wszystkich porcji z przyczyn obiektywnych (np. trudne warunki atmosferyczne). W tym celu określono także sposób kalkulacji limitu wysokości wsparcia w takich przypadkach.
Na bieżącym etapie bardzo trudno ustosunkować się do pytania dotyczącego skali środków wykorzystanych w związku z realizacją programu ˝Owoce w szkole˝ w ciągu bieżącego roku szkolnego. Aktualnie składane są do Agencji Rynku Rolnego (ARR) wnioski o wypłatę pomocy za zrealizowane w ramach programu dostawy owoców i warzyw udostępnionych w I semestrze roku szkolnego 2009/2010. Zgodnie z art. 10 rozporządzenia Komisji (WE) nr 288/2009 z dnia 7 kwietnia 2009 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do pomocy wspólnotowej przeznaczonej na dostarczanie dzieciom w placówkach oświatowych owoców i warzyw świeżych i przetworzonych oraz produktów z bananów w ramach programu ˝Owoce w szkole˝ (Dz. U. UE L 94 z 8.04.2009 r., str. 38) wnioski o pomoc muszą zostać poprawnie wypełnione i złożone do ostatniego dnia trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu okresu, którego dotyczą. Oznacza to, że wnioskodawcy mogą składać wnioski dotyczące realizacji dostaw owoców i warzyw udostępnianych dzieciom w I semestrze w terminie do końca maja br.
Należy jednak podkreślić, że dane dotyczące udziału szkół podstawowych oraz dostawców w bieżącym semestrze potwierdzają, że mamy do czynienia ze wzrostem zainteresowania programem, w szczególności ze strony dostawców, a niego jego spadkiem. Według informacji, jakimi dysponuje ARR, liczba szkół podstawowych, które zawarły umowy na nieodpłatne dostawy owoców i warzyw udostępnianych w I semestrze roku szkolnego 2009/2010, wyniosła 2557. Do szkół tych uczęszczało 297 546 dzieci biorących udział w programie. W bieżącym semestrze liczba szkół podstawowych, które zawarły umowy, wzrosła do 5648, a liczba dzieci biorących udział w programie do 571 119. O ile liczba zatwierdzonych podmiotów (dostawców, którzy mogą występować z wnioskiem o pomoc) nie wzrosła znacząco (ze 114 w pierwszym semestrze do 115 w drugim semestrze), o tyle liczba tych podmiotów, które zawarły umowy ze szkołami podstawowymi, wzrosła o 81% (z 48 w pierwszym semestrze do 87 w drugim semestrze). Ponadto wielu dostawców rozszerzyło skalę dostaw, obejmując nimi większą niż w I semestrze liczbę szkół.
Zważywszy, że szczegółowa analiza danych dotyczących udziału dostawców oraz szkół podstawowych w programie ˝Owoce w szkole˝ w obu semestrach bieżącego roku szkolnego potwierdza, iż mamy do czynienia ze zdecydowanym wzrostem zainteresowania programem, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęto decyzję o kontynuacji programu w kolejnych latach szkolnych. W resorcie przygotowano dokument pt. ˝Strategia krajowa wdrożenia w Rzeczypospolitej Polskiej programu˝Owoce w szkole˝w latach szkolnych 2010/2011-2012/2013˝, w którym przewidziano założenia do rozwiązań dotyczących programu wdrażanego w kolejnych latach szkolnych.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Artur Ławniczak
Warszawa, dnia 8 kwietnia 2010 r.
*) Nowe rozwiązania wprowadzono rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu "Owoce w szkole" w roku szkolnym 2009/2010 (Dz. U. Nr 25, poz. 127).