VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na interpelację nr 18288
w sprawie realizacji pakietu socjalnego w Elektrowni Połaniec SA - GDF SUEZ Energia Polska
Szanowny Panie Marszałku! W związku z przekazaną przy piśmie z dnia 6 października 2010 r., znak: SPS-023-18288/10, interpelacją pani Marii Zuby i pana Stanisława Szweda, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie realizacji pakietu socjalnego w Elektrowni Połaniec SA - GDF SUEZ Energia Polska, uprzejmie przekazuje Panu Marszałkowi następujące informacje.
Pakiet socjalny został zawarty w dniu 9 lutego 2000 r. pomiędzy inwestorem - spółką Tractebel SA a przedstawicielami związków zawodowych działających na rzecz pracowników Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki SA w Połańcu. Postanowienia pakietu socjalnego w sposób bardzo szczegółowy regulują zobowiązania inwestora względem pracowników sprywatyzowanej spółki.
Pakiet socjalny stanowi integralną część umowy prywatyzacyjnej, jednakże zarówno w jego zapisach, jak też w samej umowie, nie przewidziano dla Skarbu Państwa możliwości podjęcia czynności kontrolnych w zakresie realizacji pakietu oraz zastosowania kar umownych w przypadku jego niewykonania. Minister skarbu państwa nie jest stroną pakietu socjalnego, nie ma wobec tego możliwości egzekwowania jego zapisów. Ponadto Skarb Państwa nie jest już akcjonariuszem w ww. spółce.
Niemniej jednak, w związku z napływającymi do Ministerstwa Skarbu Państwa informacjami o naruszeniach postanowień pakietu socjalnego sprawa ta była wielokrotnie analizowana. Realizacja postanowień pakietu socjalnego była również przedmiotem obrad Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej oraz organizowanych w MSP spotkań z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych działających w spółce.
O naruszeniach postanowień pakietu informowali m.in. przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ˝Solidarność˝. Ministerstwo kilkakrotnie (08.01.2007 r., 10.09.2008 r., 23.04.2009 r.) informowało organizacje związkowe o możliwości powołania niezależnego audytora do zbadania realizacji postanowień pakietu socjalnego, jednocześnie zwracając się o zajęcie przez związki stanowiska w przedmiotowej sprawie. Jedynie Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ ˝Solidarność˝ Elektrowni Połaniec SA Grupa Electrabel w Zawadzie przychyliła się do powołania niezależnego audytora do zbadania realizacji postanowień pakietu. Pozostałe 4 związki zawodowe działające w spółce poinformowały, że nie widzą potrzeby powołania niezależnego audytora.
Wobec powyższego pismem z dnia 9 lipca 2009 r. MSP poinformowało Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ ˝Solidarność˝ Elektrowni Połaniec SA Grupa Electrabel w Zawadzie, że dotychczas tylko ww. organizacja opowiedziała się za powołaniem niezależnego audytora. Pozostałe 4 organizacje związkowe prezentują odmienne stanowisko w tej kwestii, dlatego MSP nie ma podstaw do podjęcia dalszych czynności w przedmiotowej sprawie.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że co roku dokonywana jest ocena realizacji pakietu w elektrowni i spółkach powstałych w wyniku jej restrukturyzacji. Odbywają się spotkania, w których biorą udział przedstawiciele inwestora, zarządu elektrowni i zarządów spółek oraz przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych, podczas których powstałe wątpliwości są wyjaśniane i realizowane na bieżąco. W ocenie pozostałych związków jest to najlepsza forma działania.
Ponadto, pomimo iż umowa prywatyzacyjna nie przewiduje obowiązku przekazywania do MSP sprawozdań z realizacji zobowiązań zawartych w pakiecie, na skutek działań Ministerstwa Skarbu Państwa, zarząd spółki na każdą prośbę przekazuje stosowne informacje o sposobie realizacji zobowiązań socjalnych. Sprawozdania i oświadczenia inwestora potwierdzają realizację zobowiązań wynikających z ww. pakietu.
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 19 października 2010 r.