VI kadencja
Odpowiedź ministra obrony narodowej
na interpelację nr 20797
w sprawie dalszych prac nad prototypem platformy bojowej Anders
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pan posła Wojciecha Szaramy w sprawie dalszych prac nad prototypem platformy bojowej Anders (SPS-023-20797/11), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
W ˝Programie rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2009-2018˝ wskazano na potrzebę uruchomienia procesu pozyskania uniwersalnej platformy gąsienicowej przeznaczonej dla nowego transportera gąsienicowego i zabudowy wersji specjalistycznych. Podjęto również prace mające na celu ustanowienie w 2012 r. programu operacyjnego obejmującego przedmiotową platformę. Pozyskanie uniwersalnej platformy gąsienicowej będzie realizowane w oparciu o decyzję nr 497/MON z dnia 28 grudnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia do użytku ˝Wytycznych do przeprowadzenia Przeglądu Potrzeb Operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej˝ (Dz. Urz. MON Nr 24, poz. 340).
Odnosząc się bezpośrednio do omawianej w interpelacji pana posła Wojciecha Szaramy kwestii platformy Anders, pragnę nadmienić, że wyniki prac prowadzonych przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach, w ramach których opracowano sprzętowy demonstrator technologii oznaczony jako Anders, są znane w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zdaniem resortu obrony narodowej powstanie prototypu wielofunkcyjnej platformy bojowej Anders stwarza możliwość posiadania w przyszłości zunifikowanej platformy gąsienicowej umożliwiającej budowę na jej bazie rodziny nowoczesnych wozów opancerzonych - od czołgu, przez transportery opancerzone, aż po całą gamę wozów specjalistycznych. Niemniej jednak obecny stan zaawansowania prac nad tą platformą, prowadzonych w oparciu o możliwości polskiego przemysłu, uprawnia do stwierdzenia, że jest to jedynie wstępna faza opracowania modelu uzbrojenia. Jego ewentualne przyszłe wykorzystanie przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obecnie nie jest jeszcze możliwe do wskazania - tym bardziej, że platforma Anders może być tylko jedną z wielu ofert zaprezentowanych przez podmioty przemysłu zbrojeniowego. Dopiero weryfikacja wypracowanych przez przemysł rozwiązań w tym zakresie - pod kątem potrzeb i wymogów polskiej armii opracowywanych zgodnie z przyjętą w resorcie obrony narodowej procedurą określoną w decyzji nr 28/MON ministra obrony narodowej z dnia 7 lutego 2011 r. w sprawie systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania uzbrojenia i sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. MON Nr 3, poz. 35) - pozwoli na rzeczową i ostateczną ocenę tych propozycji sprzętowych.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za satysfakcjonujące.
Z wyrazami szacunku
Minister
Bogdan Klich
Warszawa, dnia 28 marca 2011 r.