VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego w przypadku śmierci jednego, bądź obojga rodziców

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 3031

w sprawie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego w przypadku śmierci jednego, bądź obojga rodziców

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z przekazanym przez Pana Marszałka przy piśmie z 18 grudnia 2008 r., znak: SPS-024-3131/08, zapytaniem pana posła Jarosława Rusieckiego w sprawie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego w przypadku śmierci jednego bądź obojga rodziców pozwolę sobie przedstawić, co następuje:

   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, ze zm.) po zmarłym rodzicu dziecko może otrzymać rentę rodzinną, na warunkach i w wysokości określonych w tej ustawie.

   Zgodnie z art. 65 ust. 1 powołanej ustawy renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

   Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne (art. 66 ustawy).

   Do renty rodzinnej uprawnione są m.in. dzieci w wieku do lat 16, a jeżeli uczą się, to do czasu ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat (art. 68 ustawy).

   Uprawnione do renty rodzinnej mogą być również dzieci bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie przed ukończeniem 16 lat.

   Jeżeli oboje rodzice nie żyją, dziecko może pobierać rentę rodzinną tylko po jednym z nich.

   W takim przypadku do renty rodzinnej przysługuje dziecku dodatek dla sieroty zupełnej (art. 76 ustawy).

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Czesława Ostrowska

   Warszawa, dnia 2 stycznia 2009 r.