VI kadencja
Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej
na interpelację nr 14380
w sprawie urlopu ojcowskiego dla służb mundurowych
Odpowiadając na interpelację pana posła Macieja Orzechowskiego w sprawie urlopu ojcowskiego dla służb mundurowych przekazaną przy piśmie z dnia 17 lutego br., znak: SPS-023-14380/10, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Zgodnie z przepisami art. 1823 Kodeksu pracy pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni przysługiwać będzie począwszy od 2012 r., natomiast w 2010 i w 2011 r. wymiar tego urlopu wynosi 1 tydzień.
Urlop ojcowski jest uprawnieniem pracowniczym, a więc przysługuje, z mocy przepisów Kodeksu pracy, pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, świadczącemu pracę na podstawie stosunku pracy. Natomiast ojciec wychowujący dziecko będący funkcjonariuszem może korzystać z tego uprawnienia jedynie wówczas, gdy przepisy regulujące jego status prawny tak stanowią. Chodzi tu o przepisy tzw. pragmatyk służbowych, tj. ustaw regulujących m.in. status prawny funkcjonariuszy będących w stosunku służby. W obecnym stanie prawnym jedynie funkcjonariusze służby celnej, a także funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego mogą korzystać z urlopu ojcowskiego. Wynika to z przepisu art. 137 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323, ze zm.) oraz z przepisu art. 82 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708, ze zm.). Natomiast pozostali funkcjonariusze, a także żołnierze zawodowi, policjanci oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej nie mają prawa do urlopu ojcowskiego, bowiem w ustawach regulujących ich prawa i obowiązki nie ma przepisów, które stanowiłyby podstawę do korzystania z tego uprawnienia.
Pragnę jednocześnie wyjaśnić, że ustawy regulujące status tzw. służb mundurowych pozostają poza właściwością ministra pracy i polityki społecznej, dlatego też w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w kierunku postulowanym w interpelacji pana posła.
Ze względu na to, że obecnie toczą się prace parlamentarne nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Służbie Celnej, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu i ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (druk nr 2613) jestem zdania, że postulat przyznania prawa do urlopu ojcowskiego funkcjonariuszom służb mundurowych - ojcom wychowującym dziecko, na zasadach przewidzianych dla pracowników, może być rozważany w trakcie tych prac. Merytoryczna ocena zasadności tego postulatu powinna być jednak dokonana przez właściwych ministrów nadzorujących funkcjonowanie służb mundurowych.
Minister
Jolanta Fedak
Warszawa, dnia 5 marca 2010 r.