VI kadencja

Interpelacja w sprawie działań mających na celu przeciwdziałanie narkomanii, w tym ograniczenie dostępności narkotyków, środków zastępujących narkotyki lub wzmacniających ich działanie

Interpelacja nr 11482

do ministra zdrowia oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie działań mających na celu przeciwdziałanie narkomanii, w tym ograniczenie dostępności narkotyków, środków zastępujących narkotyki lub wzmacniających ich działanie

   Głębokie zaniepokojenie społeczne budzi łatwa dostępność środków, które - co prawda - nie są uznane za narkotyki, bo nie znajdują się na liście środków odurzających i psychotropowych zawartych w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, ale ich działanie zastępuje narkotyk lub wzmacnia działanie narkotyku. Łatwa dostępność tych specyfików stanowi poważne zagrożenie zwłaszcza dla osób młodych, niemających świadomości zagrożenia, poszukujących bezkrytycznie nowych doznań i nieprzygotowanych do podjęcia odpowiedzialności za rezultaty własnego postępowania.

   Zjawiskiem budzącym najwyższy niepokój jest pojawianie się sklepów oferujących substancje pobudzające, tzw. dopalacze, którymi obrót nie jest prawnie zakazany. Oferowane substancje opisane są jako produkt ˝kolekcjonerski˝, ˝nie do spożycia˝, co jest jawną drwiną z elementarnych zasad przyzwoitości, ale także z przepisów prawnych chroniących konsumenta. Placówki handlowe oferujące tzw. dopalacze pojawiają się licznie zwłaszcza w sezonie letnim w miejscowościach uzdrowiskowych i wypoczynkowych. Media donoszą także o wypadkach wykrycia w ww. substancjach pobudzających obecności amfetaminy i innych środków niedozwolonych, jak ostatnio w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim i Poznaniu.

   Kieruję zatem do Pani Minister i Pana Ministra następujące pytania:

   1. Czy i jakie działania podejmuje Pani Minister i Pan Minister w celu ograniczenia dostępności narkotyków, środków zastępujących narkotyki lub wzmacniających ich działanie?

   2. Czy właściwe instytucje państwowe prowadzą monitoring sprzedaży i badania rzeczywistego składu chemicznego tzw. dopalaczy? Jeżeli tak, to z jaką intensywnością te działania są prowadzone?

   3. Czy - wobec łatwości, z jaką są tworzone chemiczne pochodne substancji niebezpiecznych, które, działając jak środki odurzające i psychotropowe, nie są objęte zakazem obrotu jako nieujęte enumeratywnie na liście środków odurzających i psychotropowych zawartych w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - są prowadzone prace nad zmianą zapisów w ustawie i przepisach wykonawczych, które umożliwią objęcie zakazem obrotu chemicznych pochodnych substancji niebezpiecznych, o ile istnienie takich pochodnych jest możliwe?

   4. Czy zostaną podjęte działania w kierunku stworzenia odpowiednich regulacji prawnych ułatwiających zwalczanie propagowania w środkach przekazu informacji o zdobywaniu środków odurzających?

   Poseł Anna Paluch

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 27 sierpnia 2009 r.