VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2246
w sprawie art. 83 pkt 8 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczącego liczby członków obecnych na walnym zgromadzeniu spółdzielni mieszkaniowej
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Mieczysława Marcina Łuczaka z dnia 28 lipca 2008 r., Nr SPS-024-2246/08, w sprawie art. 83 pkt 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczącego liczby członków obecnych na walnym zgromadzeniu spółdzielni mieszkaniowej, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Stosownie do treści art. 83 wprowadzonego do ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.) ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873), zasadą jest, że walne zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków.
Nadmieniam, że przed dniem 31 lipca 2007 r., tj. przed datą wejścia w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (...), ustawodawca w art. 41 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848, z późn. zm.) dopuszczał możliwość podejmowania uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, chyba że ustawa lub statut stanowiły inaczej.
Odnosząc się do zapytania pana posła, czy nie powinno określić się liczby członków, jaka musi uczestniczyć w zgromadzeniu, aby było ono ważne i prawomocne, wyjaśniam, że regulacja art. 83 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dopuszcza również możliwość wskazania w statucie spółdzielni mieszkaniowej ˝wymaganej większość ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu˝, by uznać uchwałę za podjętą. Regulacja ta oparta jest wyłącznie na regule bezpośredniego udziału członka w życiu spółdzielni, realizując najpełniej przez to zasadę samorządności spółdzielni.
Informuję Pana Marszałka, że przywołany powyżej przepis art. 83 został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przez grupę posłów na Sejm RP VI kadencji oraz rzecznika praw obywatelskich, jako niezgodny z Konstytucją RP.
Posłowie i rzecznik praw obywatelskich zakwestionowali art. 83 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który nakazuje spółdzielniom mieszkaniowym organizowanie walnych zgromadzeń członków, niezależnie od wielkości spółdzielni, z tym że w spółdzielniach liczących więcej niż 500 członków statut może dopuścić odbywanie walnego zgromadzenia w częściach.
Zdaniem posłów, ˝przepis ustawowy, określający zasady i warunki odbywania walnego zgromadzenia w częściach, ma istotne luki prawne, których skutkiem może być zanarchizowanie procesu decyzyjnego tego organu˝.
Z wniosku rzecznika praw obywatelskich wynika natomiast, iż wprowadzenie art. 83 do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ˝przesądziło w sposób arbitralny o tym, iż walne zgromadzenie może być podzielone na części dopiero, gdy liczba członków jest większa niż 500; takie uregulowanie nie pozwala członkom spółdzielni na przyjęcie modelu najbardziej korzystnego w ich konkretnej sytuacji, uwzględniającego warunki istniejące w danej spółdzielni˝.
Rzecznik dowodzi, iż analiza ww. przepisu, który reguluje zasady obradowania i podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie podzielone na części, prowadzi do wniosku, iż: ˝Przyjęte rozwiązania godzą wprost w demokrację spółdzielczą. Wprowadzone wyłącznie w stosunku do spółdzielni mieszkaniowych rozwiązania stanowią wypaczenie idei spółdzielczej samorządności i demokracji. Stoi to w sprzeczności z deklarowanym w uzasadnieniach projektów ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych celem nowelizacji˝.
Dodatkowo informuję Pana Marszałka, że w resorcie infrastruktury trwają konsultacje ze środowiskami spółdzielczymi w celu przygotowania nowelizacji ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.).
Wyjaśniam, że kierunek prac legislacyjnych nad kolejną zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym ewentualną zmianą treści art. 83 ust. 8, uzależniony będzie m.in. od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydanego w oparciu o ww. wnioski.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Piotr Styczeń
Warszawa, dnia 26 sierpnia 2008 r.